Strona główna   E–DZIENNIK Dla kandydatów Strefa maturzysty Jubileusz 110–lecia Galerie Webmail Kontakt

 


bip

 


logo

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł
Złotej Szkoły 2016”.


Komunikat w sprawie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wyjazdów za granicę

» Zamoyszczacy na Uniwersytecie

23 maja uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli możliwość i niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w wykładzie organizowanym przez Instytut Romanistyki z okazji obchodów 200–lecia powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Poprzedni wykład odbył się 17 marca i był spacerem w czasie i przestrzeni przez XVII–wieczny Paryż. Natomiast teraz klasa I F uczestniczyła w fascynującym wykładzie zatytułowanym „Czarna magia i tożsamość hybrydalna, czyli krótka historia wpływów francuskich w Maroku” prowadzonym przez dr Małgorzatę Sokołowicz. W czasie spotkania mieliśmy szansę zapoznać się nie tylko z historią Maroka, ale również z twórczością marokańskich pisarzy i konsekwencjami prowadzonej w języku francuskim edukacji.

25 maja 2016

 

» Puchar Wisły 2016

Dnia 21 maja odbył się Puchar Wisły, w którym udział wzięła nasza dzielna osada wioślarska. Zamojszczacy wystartowali w kategorii 8+ w składzie: Julia Wysocka, Bartek Wojewódzki, Michał Zawadzki, Tomek Wiaderek, Maciej Wiencław, Maciej Paszylka, Marek Stańczyk, Bartek Zarębski, Piotr Trojan, Michał Kamiński. Po wyeliminowaniu w przedbiegach osady LO im. Tadeusza Czackiego nasza ósemka dostała się do finału, gdzie uległa osadom LO im. Stanisława Staszica i LO im. Władysława IV, i ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i kierujemy podziękowania do p. Magdaleny Dziki za opiekę nad szkolną osadą.

24 maja 2016

 

» Spotkanie z powstańcem warszawskim

Dnia 19 maja dzięki inicjatywie naszego absolwenta, Macieja Borunia, odbyło się w auli spotkanie z panią Jolantą Kolczyńską – powstańcem warszawskim. Pani Jolanta w czasie II wojny była zaprzysiężonym członkiem Armii Krajowej i zajmowała się m. in. dostarczaniem broni dla partyzantów, a podczas powstania była łączniczką w zgrupowaniu AK „Chrobry II”.   Czytaj więcej

Opowiedziała nam o swoich wojennych doświadczeniach, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród młodzieży. W spotkaniu uczestniczył również pan Sławomir Korsan, komendant Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego OKO. Jest to stowarzyszenie, które działa u boku Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża i zajmuje się pomocą żyjącym jeszcze powstańcom warszawskim. Pan Sławomir oraz Maciek Boruń zachęcili młodzież z naszego liceum do zainteresowania się działalnością Stowarzyszenia OKO i zaangażowania w organizowany przez nich wolontariat. Szczegółowe informacje na temat tej wartościowej inicjatywy można uzyskać u pana Leszka Kozłowskiego.

20 maja 2016

 

» Relacja z debaty oksfordzkiej

Dnia 18 maja okazało się, że wspólnym mianownikiem naszego liceum i Uniwersytetu w Oksfordzie jest nie tylko poziom nauczania, ale również debaty, które zapoczątkowane zostały właśnie w Anglii. Pan Mirosław Maciejczyk zachęcił klasę II B do rozmowy na temat gier komputerowych w brytyjskim stylu – poprzez debatę oksfordzką. Dwa dni wcześniej taka debata odbyła się w klasie II A z inicjatywy Pani Hanny Stachery.    Czytaj więcej

Przygotowania zaczęliśmy już dzień wcześniej od dopełnienia wszystkich formalności – podzieliliśmy się na dwie grupy, wybraliśmy marszałka, dwóch sędziów oraz „strażnika czasu”. Dyskusja miała ściśle ustaloną formę. Grupa zwolenników miała do dyspozycji 20 sekund na przygotowanie argumentu, który następnie prezentowała przez minutę, po czym grupa przeciwników miała 20 sekund na przygotowanie kontrargumentu i przedstawienie go w tym samym czasie, co grupa zwolenników. Sędziowie uważnie słuchali i przyznawali punkty drużynie, której wypowiedź była trafniejsza. Następnie analogicznie zmieniała się kolejność wypowiedzi. Po zaciętej dyskusji przyszedł czas na podsumowania – zwyciężyła grupa zwolenników gier komputerowych.
Ula Borowczyk 2B

19 maja 2016

 

 

» Konkurs geograficzno–muzyczny rozstrzygnięty!

Zgłosiło się dużo osób z różnych klas - cieszę się niezmiernie, że zainteresowanie geografią wykracza poza klasy o profilu geograficznym. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe, różnorodne i zasługujące na docenienie. Jesteście wspaniali, ponieważ wśród natłoku Waszych codziennych obowiązków znaleźliście odrobinę energii i fatnazji na dodatkową, jak widać ciekawą i przyjemną, aktywność geograficzną. A oto nasi zwycięzcy: I miejsce: Patryk Grzegorczyk (klasa I A), II miejsce: Michał Iłowiecki (klasa I B), III miejsce: Justyna Łapicka (klasa I C).
Czytaj więcej

Wyróżnienia: Ola Kozłowska (klasa I C), Emilka Pykacz (klasa I C), Ola Petryka (klasa I D), Julia Błaszczykowska (klasa I D), Ania Budek (klasa I G), Nikola Szamotulska (klasa I G), Zosia Adamowicz (klasa I G). Wyróżnienie specjalne dla Tomka Ratajczyka (klasa III C). Bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie i udział w konkursie. Już wkrótce zapraszam do obejrzenia prac konkursowych, które znajdą się na wystawie obok sali 104.
(Kamila Hipnarowicz)

11 maja 2016

 

» Powodzenia na maturze!

W piątek, 29 kwietnia kolejna grupa Zamoyszczaków powiększyła grono absolwentów naszej szkoły, uczniowie klas trzecich odebrali bowiem świadectwa ukończenia liceum. Trzymamy za Was kciuki podczas matur i wszystkim życzymy jak najlepszych wyników! Na piątkowej uroczystości obchodziliśmy również 50–lecie matury rocznika 1966. Sposród ówczesnych absolwentów zebrała się liczna, bo aż dwudziestoosobowa, grupa Zamoyszczaków, którzy byli świadkami wbicia kolejnego ćwieka w pamiątkową buławę.
Czytaj więcej

Po oficjalnym spotkaniu w auli nasi goście wspominali przy herbacie lata liceum i opowiadali, jak wiele zmieniło się w naszej szkole; pokazywali też swoje tarcze szkolne. Najwieksza grupa reprezentowała profil matematyczno–fizyczny – dawni uczniowie do dzisiaj twierdzą, że ich klasa była wyjątkowa, zgrana i z kreatywnymi pomysłami, jak tu przechytrzyć nauczycieli...

10 maja 2016

 

» Obejrzyjcie ciekawą wystawę!

26 kwietnia 1986 roku miała miejsce katastrofa w Czarnobylu. Z okazji 30–tej rocznicy tego wydarzenia zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się na korytarzu na I piętrze. Temat zgłębili i swoje prace przedstawiają wam: Natalka Olpińska, Madzia Mitrzak, Tereska Kusy, Aga Mika oraz Krzysio Grabiec z klasy II B; Patryk Grzegorczyk, Dominika Chrzanowska, Hania Koprowska, Maciej Górski, Jan Wójcicki i Michał Sala z klasy I A; Grzegorz Niedbała z klasy I B; Kinga Czuba, Zuzia Czuba, Ola Kozłowska, Daria Gastołek i Emilia Pykacz z klasy 1C; Janek Zientalski z klasy I F; Łucja Piziorska i Michał Czajkowski z klasy I G. Serdecznie dziękuję za udział i zaangażowanie! Życzę wszystkim miłego oglądania i poznawania świata. (Kamila Hipnarowicz)

28 kwietnia 2016

 

» Podwójny sukces Janka

Z ogromną radością informujemy, że uczeń klasy III D, Jan Kundziołka uzyskał Złotego Wilka w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” za najlepszy projekt w tematyce „Edukacja w Polsce”, a także za najlepszy projekt w formacie „Wydarzenie publiczne w Polsce” w edycji 2015/2016. W sobotę, 23 kwietnia otrzymał on nagrody z rąk wicepremiera oraz prezesów największych polskich przedsiębiorstw. Jankowi bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy takich samych sukcesów na maturze oraz w przyszłym, zawodowym życiu.

28 kwietnia 2016

 

» Zamoyszczacy na studiach w Ameryce?

20 kwietnia 2016 r. odwiedziliśmy Amerykańskie Targi Edukacyjne na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Interesowały nas możliwości podjęcia studiów w Stanach Zjednoczonych. Na wykładach doradcy edukacyjni, pracownicy Departamentu Stanu, Polsko–Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Institute of International Education przakazali nam informacje, jak wybrać uczelnię, jakie egzaminy należy zdać i jak się do nich przygotować, a także w jaki sposób możemy starać się o stypendium.
Czytaj więcej

O godzinie 12 odbyło się oficjalne otwarcie targów przez ambasadora Stanów Zjednoczonych Paula Jonesa, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie mieliśmy możliwość obejrzenia ofert kilkunastu uczelni amerykańskich oraz dopytania się o szczegóły. Jestem pewna, że to ciekawe wydarzenie pomoże wielu z nas podjąć decyzję odnośnie studiów w USA i że każdy znalazł coś interesującego dla siebie. (Renata Kozłowska, klasa I D)

27 kwietnia 2016

 

» Konkurs Słowotwórczy rozstrzygnięty!

Dnia 11 kwietnia odbyła się już szósta edycja Szkolnego Konkursu Słowotwórczego z Języka Angielskiego organizowanego przez prof. Agnieszkę Orłowską. Do konkursu przystąpili uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Pierwsze miejsce ze świetnym wynikiem zajęła uczennica klasy I D Agata Sapieżyńska. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

27 kwietnia 2016

 

» Wywalczyliśmy srebro!

W dniach 23–24 kwietnia dwie reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w III Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście. Po ciężkich zmaganiach obie drużyny przebrnęły przez eliminacje i dotarły do ćwierćfinałów. Z powodu zbyt późnej informacji o kwalifikacji jedna z drużyn nie mogła stawić się na meczu. Szkoda, mieli za to więcej czasu na przygotowania do matury.
Czytaj więcej

W półfinałach ich młodsi koledzy w wielkim stylu pokonali w tie–breaku zespół Dąbro Team. Hurrra!!! Finał nie należał do najłatwiejszych, ponieważ po drugiej stronie siatki znalazł się zespół Anders Forever 4. Pomimo przegranej nasi reprezentanci nie tracili dystansu do zwycięzców całego turnieju, zdobywając w kolejnych setach odpowiednio 21 i 17 punktów. Zmęczeni, ale zadowoleni siatkarze odebrali srebrne medale i puchar, który stanął w gablocie osiągnięć sportowych naszej szkoły.

25 kwietnia 2016

 

» Razem czytaliśmy Szekspira

W piątkowe popołudnie młodzież z klasy II F postanowiła uczcić czterechsetną rocznicę śmierci Williama Szekspira. Spotkaliśmy się w szkolnej auli, by poczytać razem fragmenty dzieł wielkiego Anglika, między innymi „Romea i Julii” i „Poskromienia złośnicy”, a także wybrane sonety. Inscenizacje i recytacje sprawiły wiele radości zarówno aktorom, jak i publiczności. To już drugie takie spotkanie po lekcjach na wspólnej lekturze i mamy nadzieję, że nie ostatnie!

25 kwietnia 2016

 

» Jubileuszowy aerobic w rytmie muzyki

Kolejny raz uczniowie na sportowo uczcili 110–lecie powstania naszej szkoły. Po biegach i pływaniu przyszedł czas na fitness. Młodzież z zapałem i energią ćwiczyła w rytmach salsy i zumby oraz wzmacniała swoje mięśnie – nawet te, o których nie miała pojęcia. Zadanie to było bardzo trudne i nie wszystkim ochotnikom udało się dotrwać do końca. Tym bardziej cieszy fakt, że najwytrwalsi Zamoyszczacy czuli niedosyt i zamiast 110 ćwiczyli 130 minut. Dziękujemy prowadzącym za wspaniałą zabawę, a wszystkim uczestnikom gratulujemy.

21 kwietnia 2016

 

» Jesteśmy w pierwszej dziesiątce!

Kolejny już raz p. Agata Siennicka–Olzacka, nauczycielka geografii, reprezentowała naszą szkołę na spotkaniu „Top 10” w ramach współpracy ze Szkołą Główną Handlową. Jesteśmy wśród 10 liceów w Polsce, których absolwenci swoją wiedzą, umiejętnościami i ogólnym przygotowaniem znacząco wyróżniają się spośród pozostałych studentów SGH. Stanowią też oni bardzo liczną grupę wśród obecnych studentów uczelni. Dyplom uznania oraz słowa podziękowania za wkład pracy w przygotowanie naszych uczniów otrzymaliśmy z rąk obecnego Rektora prof. dr hab. Tomasza Szapiro.
Czytaj więcej

Ponieważ najliczniejszą grupą studentów SGH są absolwenci klas z rozszerzoną podstawą programową z matematyki i geografii, szczególne podziękowania składam zespołom nauczycieli uczącym w wyżej wymienionych klasach oraz życzę dalszych sukcesów.
(Agata Siennicka–Olzacka)

 

» Finaliści kolejnej olimpiady

Z radością informujemy, że Mateusz Dudziński z klasy II B oraz Jan Omeljaniuk z klasy III A zostali finalistami XXIII Olimpiady Informatycznej. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom tego sukcesu i życzymy dalszego owocnego rozwijania talentów.

19 kwietnia 2016

 

» Podwójny finalista!

Jan Duthel, uczeń klasy III G, został finalistą XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz IV Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania. Hasło przewodnie tegorocznej OWE brzmiało „Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy”, zaś temat wiodący ostatniej OPiZ to „Finanse w przedsiębiorstwie”. Z ogromną radością przyjęliśmy fakt, że w gronie finalistów olimpiad znalazł się nasz uczeń. Serdecznie gratulujemy!

19 kwietnia 2016

 

» Tłumy gimnazjalistów na dniu otwartym!

W środę, 13 kwietnia, gościlismy w progach naszego liceum kandydatów do klas pierwszych i ich rodziców. Była to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia szkoły, porozmawiania z uczniami i nauczycielami, a także wzięcia udziału w rozmaitych zajęciach, jakie zorganizowali Zamoyszczacy dla swoich młodszych kolegów. Można było uczestniczyć w ciekawych doświadczeniach fizycznych i chemicznych, obejrzeć teatrzyk Zielona Gęś, spotkać się z Jamesem Bondem, jak również dotknąć robota i popłynąć w marzeniach po Morzu Śródziemnym!
Czytaj więcej

W salach lekcyjnych była też możliwość zebrania informacji na temat specyfiki poszczególnych profili. Uzupełnieniem wiedzy o tym, jak wygląda nauka w naszym liceum było prawie godzinne spotkanie w auli z Dyrekcją liceum. Mamy nadzieję, że miła atmosfera i rozmowy z rówieśnikami wzbudziły w sercach wielu gimnazjalistów pragnienie zostania Zamoyszczakiem! Do zobaczenia na Smolnej we wrześniu!

14 kwietnia 2016

 

» Meteorolodzy w akcji

W ramach zajęć geograficznych poza szkołą klasa II B odwiedziła Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na miejscu mogliśmy się zapoznać z profesjonalnymi sprzętami pomiarowymi zgromadzonymi w ogródku meteorologicznym na tyłach Instytutu. Każdy miał okazję zgłębić zasady działania poszczególnych przyrządów, przyjrzeć się im i dotknąć oraz poznać od podszewki pracę profesjonalnego obserwatora pogody. W ramach nawiązanej współpracy z IMGW dostaliśmy dodatkowe sprzęty ułatwiające pracę naszym szkolnym obserwatorom pogody działającym dzielnie i niestrudzenie w ramach projektu METEO. (Kamila Hipnarowicz)

14 kwietnia 2016

 

» Sukces koła teatralnego

  Cieszymy się ogromnie, że nasz szkolny teatr „Improwizacja” został wyróżniony Brązową Weną na Konkursie Małych Form Teatralnych, zorganizowanym w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów. Nasi uczniowie zaprezentowali spektakl „Konstanty Ildefons Gałczyński: Teatrzyk Zielona Gęś”. Opiekunce koła, pani Urszuli Golnik, a także wszystkim aktorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

14 kwietnia 2016

 

» Zamoyszczacy wytrwale pomagają

Nasza szkoła już od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Dom-Rodzina-Człowiek. Młodzież chętnie włącza się w zbiórki żywności i środków czystości. Akcje organizowane są na terenie szkoły, a zebrane artykuły przekazywane potrzebującym. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za dotychczasową pomoc i nadal liczymy na ich wielkie serca!

14 kwietnia 2016

 

» Przyjemne z pożytecznym, czyli wiosenne harce w puszczy

5 kwietnia był dla naszej klasy II E niezapomnianym dniem, wybraliśmy się bowiem na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Niejeden zapytałby pewnie, co ekscytującego może być w zwykłej wycieczce do jakiegoś parku? Już mówię! Kilka minut po 9–tej wyruszyliśmy z Młocin w stronę Łomianek. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy: uciekającą i szukającą. Grupa pierwsza przygotowała kilka zadań, które sprawdzały naszą geograficzną wiedzę, a także pozwalały nam się na różne sposoby zintegrować (np. musieliśmy wspólnie nagrać film na temat ochrony środowiska).
Czytaj więcej

Po przejściu kilku kilometrów wszyscy razem spotkaliśmy się na wielkiej polanie. Tam zjedliśmy kiełbaski i odpoczęliśmy trochę po trudach wędrówki. Wtedy też grupa uciekająca przystąpiła do wykonywania zadań, które dostała od grupy szukającej. Te zadania również angażowały wszystkich do zabawy (np. trzeba było odegrać różne scenki). Po zakończeniu zabaw i posprzątaniu po sobie ruszyliśmy w drogę powrotną i koło godziny 15–tej byliśmy z powrotem na Młocinach. Wycieczka przypadła do gustu wszystkim geomaniakom – mamy nadzieję, że czeka nas jeszcze niejedna taka kreatywna wyprawa!
(Kalina Woźniak, klasa II E)

11 kwietnia 2016

 

» Ruch to zdrowie, czyli klasa I F na trampolinach

2 marca uczniowie klasy I F pojechali na wycieczkę do Parku Trampolin na Gocławiu. Była to nagroda ufundowana przez Radę Rodziców za zwycięstwo w konkursie na najlepiej udekorowana salę lekcyjną. Wyruszyliśmy o 11.30, a o 13 byliśmy w Hangarze 646. Po załatwieniu wszelkich formalności otrzymaliśmy specjalne antypoślizgowe skarpety i wraz z panią instruktor poszliśmy skakać. Z zewnątrz hala wydaje się niepozorna, ale gdy weszliśmy do środka, zaskoczył nas ogrom przestrzeni! Przez kilka pierwszych minut porządnie się rozgrzewaliśmy, by uniknąć potem kontuzji w czasie skoków. Po rozgrzewce mogliśmy cieszyć się wszystkimi możliwościami hangaru: trampolinami rekreacyjnymi, trampolinami pośrednimi oraz sportowymi, na których można było przebywać tylko z instruktorem.
Czytaj więcej

Na trampolinach rekreacyjnych było bardzo wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład kosze do gry w koszykówkę. Dzięki mocnemu wybiciu, jakie dawały trampoliny, mogliśmy z łatwością wykonywać wsady do kosza – było to wspaniałym doznaniem, w normalnych warunkach zarezerwowanym tylko dla profesjonalistów. W hangarze znajdował się też basen ze specjalnymi piankami, do którego można było skakać i doskonalić technikę akrobacji bez obaw o uszkodzenie się. Gdy poczuliśmy się pewnie na trampolinach rekreacyjnych, niektórzy postanowili spróbować wraz z trenerem poskakać na trampolinach sportowych, na których można wybić się nawet na kilka metrów. Po godzinie skakania wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Na koniec zjedliśmy po pysznej kanapce z szynką lub mozarellą i popiliśmy lemoniadą. Ten niezwykle atrakcyjny dzień z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.

8 kwietnia 2016

 

» Rejs „Pogorią” w roku jubileuszowym szkoły

18 marca 2016 r., zgodnie z tradycją Zamoyszczaków, wyruszyliśmy w kolejny rejs morski „Pogorią”. Tym razem portem zaokrętowania było włoskie miasto Civitavecchia, do którego przybywają największe wycieczkowe statki świata, czyli także i nasz żaglowiec. Z pokładu widzieliśmy twierdzę, w budowie której uczestniczył sam Michał Anioł, a która niesamowicie się prezentowała, zwłaszcza nocą. Po podziale na wachty i przeszkoleniu pod czujnym okiem naszych oficerów i kapitana wyruszyliśmy w kierunku Elby, by tam przycumować w Portoferraio, o którym admirał Nelson powiedział, że jest to ze względu na położenie najdoskonalszy port na świecie.
Czytaj więcej

Następnie pożeglowaliśmy w kierunku tzw. „złotej wyspy Francji”, która jest częścią parku narodowego. Ponieważ stanęliśmy na kotwicowisku, zostaliśmy na nią przewiezieni pontonem. Porquerolles okazała się piękną i pełną zieleni osadą, po okolicach której mogliśmy przemieszczać się na rowerach. Po powrocie na statek wyruszyliśmy w dalszy rejs. Tym razem skierowaliśmy się w stronę Lazurowego Wybrzeża. Naszym portem przeznaczenia stała się tym razem Nicea, ukochana w ostatnich latach życia przez Sławomira Mrożka. My zwiedzaliśmy ją nocą, zaś w ciągu dnia zrobiliśmy sobie wycieczkę do Monte Carlo, sławnej dzielnicy Księstwa Monaco. Włoskie Loano to port, w którym pożegnaliśmy się z naszym starszym kolegą (absolwentem „Zamoyskiego”) kapitanem Adamem Buszem, wspaniałymi oficerami oraz stałą załogą „Pogorii”. Już dziś niecierpliwie czekamy na następny rejs w 2017 roku!
(Beata Iwańska–Szurmak)

8 kwietnia 2016

 

» Dlaczego warto pojechać na Podlasie?

W piątek, 8 kwietnia wysłuchaliśmy kolejnego ciekawego wykładu, zorganizowanego w ramach cyklu „10 wykładów na 110-lecie”. Tym razem gościem szkoły była dr Alina Awramiuk–Godun z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, niegdyś nauczycielka geografii w naszym liceum. Przybliżyła nam ona niezwykle interesujący i bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym, językowym i wyznaniowym region Polski, jakim jest Podlasie.
Czytaj więcej

Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi, skąd wzięła się jego nazwa, dlaczego możemy spotkać tam ludzi aż tylu narodowości oraz jak wielka jest rożnorodność podlaskiego krajobrazu. Wykład zilustrowany był zdjęciami miejsc, które warto zobaczyć, a ogladane na nich cerkwie, meczety i synagogi z pewnością zachęciły wielu z nas do podróży w tamte strony.

8 kwietnia 2016

 

» „Zamoyski” szkołą pod żaglami?

W czwartek, 7 kwietnia w ramach cyklu „10 wykładów na 110–lecie” gościliśmy pana kapitana Adama Busza, który dwa tygodnie temu odbył z młodzieżą z naszej szkoły rejs „Pogorią” po Morzu śródziemnym. Nasz gość, absolwent „Zamoyskiego”, przez godzinę barwnie opowiadał o swojej wielkiej pasji, jaką jest żeglarstwo. Mogliśmy usłyszeć między innymi o tym, jak w młodości zaczynał od hobbystycznego pływania po Zalewie Zegrzyńskim i mazurskich jeziorach, by następnie spróbować sił na falach Bałtyku, a w końcu wypłynąć na jeszcze szersze wody.
Czytaj więcej

Dowiedzieliśmy się też o niezwykle ciekawym doświadczeniu, jakim było prowadzenie kilkumiesięcznych rejsów dla młodzieży na żaglowcu „Concordia” w ramach kanadyjskiej „Szkoły pod żaglami”. Opowieść była ilustrowana zdjęciami, co oczywiście podniosło jeszcze jej atrakcyjność. Bardzo dziękujemy panu kapitanowi za to ogromnie interesujące spotkanie i liczymy na wspólny rejs za rok!

8 kwietnia 2016

 

» Tym razem Łagiewniki

W piątek, 1 kwietnia uczniowie klas trzecich pojechali na coroczną przedmaturalną pielgrzymkę. Jednak w tym roku zamiast do Częstochowy, Zamoyszczacy udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Młodzież modliła się o pomyślne zdanie matury i dostanie się na wymarzone studia, a także zawierzała Bogu swe dorosłe życie. Pielgrzymka była również wspaniałą okazją do ciekawych rozmów oraz radosnego spędzenia czasu w gronie szkolnych kolegów.

7 kwietnia 2016

 

» Język niemiecki w praktyce

We wtorek, 22 marca grupy języka niemieckiego z klas II A oraz II D wybrały się pod opieką p. Anny Kożańczuk oraz p. Hanny Mechlińskiej na warsztaty wielkanocne „Rund um Ostern” organizowane przez Instytut Austriacki w Warszawie. Lektorzy przygotowali dla nas różne interesujące ćwiczenia związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
Czytaj więcej

W każdej z sal czekały na nas różne atrakcje i ćwiczenia językowe – graliśmy między innymi w „Czarnego Piotrusia” oraz rozwiązywaliśmy quiz wielkanocny. Dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych faktów dotyczących tak dobrze znanych nam świąt. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych językiem niemieckim do uczestnictwa w podobnych wyjściach.
(Joanna Olech, klasa II A)

6 kwietnia 2016

 

» Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

W pierwszy dzień astronomicznej wiosny w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Przed publicznością występowali soliści i duety. Ich występy oceniało jury, w którego składzie znaleźli się zarówno nauczyciele (p. Chyliński, p. Kostowska i p. Kożańczuk), jak i uczniowie (Andrea Nowicka i Miłosz Wojciechowski). Rywalizacja była zacięta, a wybór zwycięzców szalenie trudny.
Czytaj więcej

Pierwsze miejsce zajął duet: Agnieszka Grala (klasa III C) i Mateusz Chmielewski (klasa III E) za wykonanie „Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte” W. A. Mozarta. Pierwsze miejsce ex aequo zdobył inny duet: Kuba Tobiasz (klasa I F) i Natalia Szymańska (klasa I E), wykonując utwór „King” zespołu „Years & Years”. Wyróżnienie otrzymał duet z klas drugich: Emilia Markowska (IID) i Alex Jakubas (II F) za wykonanie „La vie en rose”. Publiczność bawiła się wyśmienicie i już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!

31 marca 2016

 

» Zbiórka wielkanocna dla najbiedniejszych

W dniach 15–18 marca zbieraliśmy jedzenie i środki czystości, aby następnie przewieźć je do Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek, gdzie zostały odpowiednio podzielone i przekazane potrzebującym tuż przed świętami. Zbiórka jak zwykle wypadła wspaniale! Po raz kolejny Zamoyszczacy pokazali, że są chętni do pomagania innym i umieją się przy tym doskonale organizować. Zebraliśmy m.in. 20 kg cukru, 30 kg kasz i ryżu, 40 mydeł i wiele, wiele innych artykułów.
Czytaj więcej

Wszystkim klasom, które zdecydowały się na udział w tej akcji serdecznie dziękuję w imieniu swoim, Pani Edyty Kostowskiej oraz ludzi, którzy te produkty otrzymali. Sprawiliście, że i oni mogli świętować przy zastawionym stole i cieszyć się prawdziwą, wielkanocną atmosferą. Do następnej akcji!
(Martyna Markiewicz, klasa I C)

30 marca 2016

 

» Świętowaliśmy przez dwa dni!

W dniach 18–19 marca br. Zamoyski świętował swoje 110 urodziny. W piątek, 18 marca, w szkolnej auli zebrali się uczniowie, nauczyciele, reprezentanci rodziców, wychowanków, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół warszawskich i przedstawiciele władz oświatowych. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i życzeń na następne 110 lat. Wręczono nagrody w jubileuszowym konkursie na portret patrona, Jana Zamoyskiego.
Czytaj więcej

Nagrodę główną otrzymała Ludwika Białkowska z klasy II E, natomiast wyróżnienie – Mateusz Chmielewski z III E. Szkolne koło teatralne „Improwizacja” przedstawiło montaż słowno–muzyczny z wierszy ordynata Jana Zamoyskiego (zmarłego w 2002 r.). W sobotę odbył się zjazd absolwentów. Sale i korytarze rozbrzmiewały gwarem rozmów Zamoyszczaków, którzy już opuścili szkolne mury – przed rokiem, przed pięcioma laty, ale też dwadzieścia pięć czy pięćdziesiąt lat temu.

 

» Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Podczas obchodów jubileuszu szkoły, 18 marca, wręczono nagrody w szkolnym konkursie literackim „O pióro Zamoyskiego i długopis Zamoyszczaka”. „Pióro Zamoyskiego 2016”, czyli nagrodę komisji złożonej z nauczycieli, otrzymał Tomasz Ratajczyk z klasy III C za dramat „Rewolucje”. Nagroda czytelników – długopis Zamoyszczaka – przypadła Emilii Markowskiej z II D, autorce opowiadania „Papierowy księżyc”.

21 marca 2016

 

» Jubileuszowa Nagroda Burmistrza

Z radością informujemy, że pani Krystyna Goździewska, wieloletni psycholog w naszym liceum, została z okazji jubileuszu szkoły uhonorowana Nagrodą Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej!

21 marca 2016

 

» Zgłębiamy tajniki języka polskiego

Dnia 16 marca 2016 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Tym razem gośćmi byli wybitni językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk i prof. Andrzej Markowski – przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. Rozmowa dotyczyła osobliwości naszego języka. Było interesująco i zabawnie – anegdoty, przykłady i cytaty sypały się jak z rękawa. Uczniowie zadawali również pytania dotyczące poprawności językowej. Na koniec spotkania prof. Andrzej Markowski podpisywał swoje książki.
(Anna Napiorkowska)

21 marca 2016

 

» Jak dostać dobrą pracę?

Dnia 15 marca odbył się kolejny wykład w ramach cyklu „10 wykładów na 110–lecie” p.t. „Tu chcę pracować. Co zrobić, aby mnie przyjęli?” Ciekawostki związane z rekrutacją przybliżył nam Pan Piotr Kobyliński – trener, konsultant HR, doradca d.s. kariery w Fundacji Realia Kariery. Spotkanie jak zawsze zgromadziło pełną salę uczniów. Była to przydatna lekcja dla każdego z uczestników. Pan Piotr podzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Przedstawił swoje spojrzenie na rynek pracy.
Czytaj więcej

Udzielił wielu cennych rad i wskazówek w kwestiach dotyczących m.in. poprawnego CV i odpowiedniego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdradził, jak przebiega proces rekrutacji nowych pracowników. Wielokrotnie zaznaczał, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Młodzież aktywnie włączała się do dyskusji, zadając wiele pytań. Wszyscy wyszliśmy z wykładu bogatsi o nowe wiadomości. Z pewnością po otrzymaniu tylu praktycznych porad nikt nie będzie miał problemu z wywarciem dobrego wrażenia na pracodawcy.

20 marca 2016

 

» Zamoyszczacy prognostykami pogody?

Prognozowanie pogody to niezwykle złożony i skomplikowany proces. Przewidywanie opadów czy zachmurzenia wymaga ogromnej wiedzy, nie tylko z dziedzin geografii, ale również (tu dobra wiadomość dla uczniów klas A i E) matematyki i fizyki. W ramach Uniwersytetu Warszawskiego swoją działalność prowadzi Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, które, dzięki licznym telefonom i zaangażowaniu Pani Kamili Hipnarowicz, klasa II B mogła odwiedzić.
Czytaj więcej

Godzinny wykład przybliżył nam bardzo skomplikowane tajniki numerycznego prognozowania pogody oraz utwierdził w przekonaniu, że matematyka to królowa nauk. Zostaliśmy uświadomieni, że nie istnieje bezbłędna prognoza pogody, a przywidywanie jej z dwutygodniowym wyprzedzeniem, nie mówiąc już o miesięcznym, mija się z celem. Obejrzeliśmy również komputery – główne narzędzia pracy w ICM–ie, a także pompy oraz dowiedzieliśmy się, co „podtrzymuje przy życiu” maszyny, gdy pada zasilanie. Nasze piątkowe wyjście było ciekawą alternatywą dla klasycznej lekcji geografii. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów dotyczących prognozowania pogody, które na pewno przydadzą nam się w życiu codziennym. Każdą klasę, a szczególnie klasy matematyczne z rozszerzeną fizyką lub geografią, zachęcamy do podobnej wycieczki.
(Ula Borowczyk, klasa II B)

17 marca 2016

 

» Spotkanie w cieniu żagli

W poniedziałek, 14 marca gościliśmy w naszej szkole mgr. inż. Macieja Ostrowskiego – meteorologa, synoptyka, ppłk rezerwy Polskich Sił Powietrznych, człowieka którego pasją są atmosfera, żeglarstwo, lotnictwo i podróże. W latach 70-tych brał udział w pierwszej polskiej wyprawie antarktycznej i budowie stacji Arctowskiego. Wykłada i pisze o meteorologii, współpracuje z ICM UW, pisząc komentarze do numerycznej prognozy pogody.
Czytaj więcej

Żeglarze pewnie znają jego atrykuły z czasopisma "Jachting". Jest także ekspertem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz bierze udział w rejsach na „Fryderyku Chopinie” i „Pogorii”. W trakcie wykładu opowiadał uczniom naszej szkoły o aspektach meteorologicznych w żeglarstwie i lotnictwie od czasów wielkich odkryć geograficznych aż po współczesne przypadki i wypadki. Niezwykle pouczający był film, jaki pan Maciej nagrał podczas słynnego rejsu, kiedy „Fryderyk Chopin” połamał maszty. Nasza młodzież miała cenną okazję spotkać niezwykle barwnego i doświadczonego pasjonata, który chętnie swoją pasją dzieli się z innymi.

14 marca 2016

 

» Zamoyski „przybija piątkę w piątek”!

11 marca 2016 roku okazało się, że społeczność szkolna naszego liceum jest bardzo wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka nie tylko w Polsce, ale również w Afryce. W czasie zbiórki przeprowadzonej (jako zadanie „Świętuj z nami”) w ramach programu „Ozłacamy Kasisi” wolontariusze zebrali niebagatelną kwotę 1153 zł 2 gr. Zebrane przez nas pieniądze przesłane zostaną do Kasisi, zambijskiego sierocińca, do którego trafiają dzieci osierocone, osamotnione, często zmagające się z różnymi ciężkimi chorobami i trudnymi historiami życiowymi. Wszystkim Zamoyszczakom bardzo dziękujemy za wsparcie, a wolontariuszom za poświęcony czas i odwagę! „W tym życiu nie zawsze możemy robić rzeczy wielkie, ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością.
(Edyta Kostowska)

14 marca 2016

 

» Ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych

Trzeciego dnia rekolekcji uczestniczyliśmy w kolejnym ciekawym spotkaniu, zatytułowanym „Social media w życiu chrześcijanina”. Wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Moniki Przybysz, kierownika Katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej na UKSW. Była to doskonała okazja do uświadomienia sobie korzyści, ale i zagrożeń płynących ze współczesnych mediów. Po spotkaniu, podobnie jak w poprzednie dni, udaliśmy się do Kościoła Świętego Krzyża, by tam posłuchać kolejnej nauki i wziąć udział we Mszy Świętej na zakończenie rekolekcji.

9 marca 2016

 

» Radośnie rozśpiewani Zamoyszczacy

Drugiego dnia rekolekcji gościliśmy w murach naszego liceum panią Agatę Wartak wraz z grupą ewangelizacyjną. Spotkanie zatytułowane „O Bogu, który kocha, mówi, uzdrawia. O wierze, która czyni cuda...” było okazją do wspólnego, radosnego śpiewu. To ciekawe świadectwo wiary z pewnością dla wielu stało się inspiracją do głębszych wielkopostnych przemyśleń.

8 marca 2016

 

» Zamoyszczacy zgłębiają tajniki psychologii

Pierwszego dnia rekolekcji uczniowie Zamoyskiego mieli przyjemność spotkać się z panem Wojciechem Sulimierskim – psychologiem i certyfikowanym terapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. Tematem wykładu były emocje – czym są, jakie mają cechy i funkcje oraz jaki jest ich podział według sprawowanych ról. Prelegent podał przykłady sytuacji, w których emocje dezinformują, a także zwrócił uwagę na to, żeby emocje właściwie przeżywać: nie ignorować ich, werbalizować je, a przede wszystkim akceptować i szanować. Po przekazaniu najważniejszych treści nadszedł czas na pytania do naszego gościa. Uczniowie zadawali tyle pytań, że spotkanie bardzo się przedłużyło i musiało zostać zakończone ze względów czasowych.
(Andrea Nowicka, klasa II G)

7 marca 2016

 

» Chcemy tworzyć dobry świat

Dnia 2 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Szymonem Hołownią pod hasłem „Najlepszą metodą walki ze złym światem jest tworzyć świat dobry”. Wzięły w nim udział klasy I C, I D, I G, II C, II D, II E. Przekaz spotkania był prosty – „Robić, a nie gadać”. Wysłuchaliśmy wielu anegdot dotyczących zarówno pracy charytatywnej pana Szymona, jak i jego doświadczeń z show biznesem. Pan Hołownia poruszał także tematy bardzo ważne, takie jak pomoc drugiemu człowiekowi i wiara.
Czytaj więcej

Nasz gość opowiadał o trudnościach, jakie czasem spotyka i wyzwaniach, przed którymi musi stawać. Uświadomił nam, ile mogą zdziałać małe gesty i niewielkie kwoty pieniężne oraz jak wielu jest potrzebujących. Tuż po spotkaniu uczniowie zakupili książki, z których sprzedaży środki trafią właśnie do Fundacji Kasisi i Dobrej Fabryki. Mamy nadzieję, że słowa pana Hołowni napędzą nas do działania i niesienia pomocy, bo już 11 marca w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja „Przybij piątkę w piątek”, a wszystkie pieniądze, które uda nam się zebrać przekażemy wyżej wymienionym fundacjom.
(Martyna Śladewska, klasa I C)

3 marca 2016

 

» Popłynęliśmy razem jubileuszowo!

1 marca została zrealizowana kolejna ciekawa inicjatywa nauczycieli WF–u. Wpadli oni na pomysł, by 110–tą rocznicę powstania naszej szkoły uczcić także sztafetą pływacką. Odbyła sie ona na basenie w Pałacu Kultury i Nauki. Uczestniczyło w niej ponad 40 uczniów, a ich zadaniem było pokonanie w sumie 110 długości basenu. Dzielni Zamoyszczacy przepłynęli łącznie dystans 2750 metrów, a uczynili to we wspaniałym czasie 43 minut i 43 sekund! Gratulujemy wszystkim zawodnikom; szczególne podziękowania kierujemy także do organizatorów sztafety oraz pełnych zapału cheerleaderek.

2 marca 2016

 

» Jesteśmy Szkołą Sukcesu!

26 lutego 2016 roku w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st Warszawy. Zainaugurowała je pani Małgorzata Żuber–Zielicz – przewodnicząca Komisji Edukacji. Po słowie wstępnym oraz przedstawieniu gości głos zabrał prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, przedstawiając wyniki Rankingu 25–lecia Liceów Warszawskich, w którym XVIII LO im. Jana Zamoyskiego uplasowało się na 12 miejscu. Najlepsze stołeczne licea oraz technika zostały uhonorowane przez prezydent m.st Warszawy, Hannę Gronkiewicz–Waltz. Ponadto swoje nagrody przyznały stołeczne uczelnie akademickie.
Czytaj więcej

W drugiej części posiedzenia odbyła się debata na temat „Kolejne 25 lat warszawskiej edukacji”. Jako pierwsze głos zabrały dwie panie dyrektor: Joanna Gospodarczyk – dyrektor Biura Edukacji m.st Warszawy oraz Regina Lewkowicz – dyrektor XIV LO im. Stanisława Staszica, które mówiły o sprawie dobrego wychowania w dobrych liceach. Następnie zastępcy prezydenta Warszawy, Michał Olszewski oraz Włodzimierz Paszyński mówili o przyszłości warszawskiej edukacji. O perspektywach stołecznej edukacji w opinii młodych opowiadał Łukasz Więcławski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy, akcentując zaangażowanie uczniów w życie szkolne i samorządowe stolicy. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w swoim wystąpieniu mówił, w jaki sposób w procesie edukacji nie gubić najlepszych (dobry uczeń – dobry student). Na koniec przemawiał prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki „Kopernik”. Pan profesor zwrócił uwagę na praktyczny wymiar nauki, naukę przez działanie. Na zakończenie dla uczestników został przygotowany słodki poczęstunek.
(Andrea Nowicka, klasa II G)

1 marca 2016

 

» Możesz pomóc, przekazując 1% podatku!

Zachęcamy wszystkich, którzy nie wiedzą jeszcze, na jaki cel przekazać 1% podatku za ubiegły rok, by wpłacili tę kwotę na rzecz leczenia Agnieszki Holki, absolwentki naszej szkoły z 2010 roku. Jakiś czas temu uległa ona poważnemu wypadkowi i jest w śpiączce. Obejrzyj plakat i zobacz, w jak prosty sposób możesz pomóc w rehabilitacji Agnieszki.

1 marca 2016

 

» „Czy trudno być dziennikarzem?”

Dnia 23 lutego, w ramach cyklu „10 Wykładów na 110–lecie”, odbyło się spotkanie z Jarosławem Gugałą. Nasz gość znany jest głównie jako dziennikarz pracujący obecnie w telewizji Polsat, ale jest również wykładowcą akademickim, autorem felietonów i muzykiem. W swoim bogatym w doświadczenia życiu był też ambasadorem Polski w Urugwaju w latach 1999–2003. Wykład nosił tytuł „Trudny zawód dziennikarza” i na tej tematyce skupił się głównie nasz gość, ale w trakcie dwugodzinnego spotkania poruszane były również interesujące wątki dyplomatyczne i muzyczne. Sądząc po reakcjach uczniów spotkanie było bardzo udane, ciekawe i kształcące.

25 lutego 2016

 

» Biologia i chemia doświadczalnie

Jak uczniom wielu warszawskich szkół tak i nam, klasie II D, zamarzyły się pewnego dnia odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik. Był październik roku 2015 i po przejrzeniu ofert zajęć laboratoryjnych z chemii i biologii oraz po uzyskaniu aprobaty wychowawcy z zapałem wzięliśmy się do organizowania wycieczki. Niestety na naszej drodze stanęły bezwzględne terminy zajęć i ogromne kolejki. W momencie kiedy wydawało się już, że wszystko stracone udało się ustalić, że, co prawda w drugim semestrze, ale znajdzie się miejsce dla naszej grupy. I tym sposobem w piątek 19 lutego 2016 roku wraz z p. prof. Kostrzewą i p . prof. Gajewską udaliśmy się do laboratoriów (biologicznego i chemicznego) w Centrum Nauki Kopernik.
Czytaj więcej

Podzieleni zostaliśmy na dwie grupy tak, że jedna rozpoczynała od doświadczeń biologicznych, a druga od chemicznych, po czym po godzinnej przerwie następowała zamiana. Zajęcia trwały około dwóch godzin i w obu przypadkach poruszały zarówno teoretyczne, jak i praktyczne strony omawianych zagadnień. Do naszej dyspozycji były różnorodne sprzęty laboratoryjne. Oba pomieszczenia robiły ogromne wrażenie, gdyż były w pełni profesjonalnie wyposażone oraz bardzo ładnie urządzone. Niezbyt często zwykli uczniowie mają okazję uczyć się w tak wyjątkowym miejscu.
Temat zajęć w laboratorium biologicznym brzmiał „Rozgryźć fotosyntezę” i idealnie wpasował się w nasz program nauczania, gdyż właśnie skończyliśmy omawiać na lekcjach zagadnienia związane z tym procesem. Nie przeszkodziło to nam w przeprowadzaniu doświadczeń z pełnym zainteresowaniem. Udało nam się zbadać wpływ barwy użytego światła na intensywność procesu fotosyntezy, pewne właściwości chlorofilu (który uprzednio sami izolowaliśmy z roślin) oraz obejrzeć pod mikroskopem fragmenty liści moczarki kanadyjskiej i małą ruchliwą rozwielitkę. Na koniec sympatyczni prowadzący opowiedzieli nam o prowadzonych w Centrum badaniach nad poruszaniem się karaluchów. W laboratorium chemicznym rozmawialiśmy o „Prądzie w plastiku”, czyli o specyficznych właściwościach pewnych polimerów. Mimo iż plastik kojarzy nam się z typowym izolatorem, mogliśmy się przekonać, że istnieją polimery zdolne przewodzić prąd. Pracując z różnymi odczynnikami chemicznymi udało nam się osadzić warstwę takiego polimeru na niklowej blaszce. Następnie obserwowaliśmy jak stworzony przez nas układ z dwóch blaszek umieszczonych w zlewce z wodą przewodzi prąd (bądź, w zależności od różnych parametrów doświadczenia, które kolejno zmienialiśmy, nie przewodzi). Na koniec własnoręcznie stworzyliśmy malutką diodę OLED.
Na pewno nikt z nas nie uważa, że był to czas stracony. Sądzę, ze takie zajęcia praktyczne są ciekawym urozmaiceniem i dobrą powtórką tematów omawianych na codziennych lekcjach. Myślę, ze zajęcia w Centrum Nauki Kopernik możemy wszystkim bez wahania polecić. Zwłaszcza, że terminy trzeba ustalać z dość sporym wyprzedzeniem.
(Emilia Markowska, klasa II D)

24 lutego 2016

 

» Rozstrzygnięcie konkursu „GEOGRAFIA W TWOICH RĘKACH”

Z wielką radością chciałabym ogłosić wyniki konkursu „GEOGRAFIA W TWOICH RĘKACH”. Wszystkie zgłoszone prace były niezwykle dobrze wykonane, z wielką dbałością o szczegóły oraz o zawartość merytoryczną. Świadczy to o ogromnym zaangażowaniu ich twórców, za co szczególnie dziękuję. A oto rezultaty: 1 miejsce zajęła NATALIA OLPIŃSKA z klasy II B, która wykonała model rzeźby krasowej. Przedstawia on zarówno kras podziemny, jak i kras powierzchniowy. Model posiada opis i legendę.
Czytaj więcej

2 miejsce zajął PATRYK GRZEGORCZYK z klasy I A, który stworzył komputerowy model wulkanu. Jego wulkan można oglądać z różnej perspektywy, zaglądać do krateru i obserwować przebieg erupcji.
3 miejsce zajęła mocna grupa geograficzna z klasy I B w składzie: MACIEJ BRZEZIŃSKI, MARCIN GRZELAK, ALEKSANDER KARŁOWSKI, ADAM KŁOS, WIKTOR KOPCZYŃSKI, JAKUB PAŁASZ. Wykonali oni model wulkanu tarczowego efuzywnego i efektownie zaprezentowali jego erupcję.
4 miejsce SYLWIA WOŁCZAK z klasy I D, która również zrobiła model wulkanu wraz z opisem i legendą .
5 miejsce MARYSIA SIKORA z klasy I D, która przedstawiła model budowy wnętrza Ziemi wraz z opisem i legendą.
Wszystkie prace konkursowe zostały nagrodzone ocenami celującymi. Zwyciężczyni konkursu dostanie także nagrodę rzeczową na koniec roku szkolnego. Wszystkich ciekawych i zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych, które znajdują się w sali 104 (w celu obejrzenia modelu Patryka Grzegorczyka należy się z nim umówić indywidualnie).
Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie i za zainteresowanie geografią. Zachęcam do uczestnictwa w kolejnych konkursach geograficznych – następny już w marcu (szukajcie informacji na tablicach ogłoszeniowych oraz w Librusie)
(Kamila Hipnarowicz)

23 lutego 2016

 

» W „Zamoyskim” wybuchają wulkany…

Kto powiedział, że aby zobaczyć czynny wulkan trzeba polecieć do Japonii albo na Hawaje? Wystarczy przyjść na lekcję geografii do I B, aby zobaczyć aktywny wulkanizm w miniaturze. Mocna grupa geograficzna w składzie: MACIEJ BRZEZIŃSKI, MARCIN GRZELAK, ALEKSANDER KARŁOWSKI, ADAM KŁOS, WIKTOR KOPCZYŃSKI, JAKUB PAŁASZ wykonała trójwymiarowy model wulkanu tarczowego efuzywnego. Na przystawkę odbyła się szczegółowa prezentacja budowy wulkanu, następnie dowiedzieliśmy się jak wygląda aktywność takich wulkanów i gdzie na świecie można ich szukać. Na deser nasi geo–chemicy zainicjowali erupcję tego typu wulkanu (patrz sekwencja zdjęć w galerii).
Czytaj więcej

Każdy mógł z bliska przyjrzeć się, jak potoki niby–lawy wydobywają się z niby–krateru, zalewają niby–stożek i rozlewają się po niby–okolicy. Gratuluję chłopakom pomysłowości, wyobraźni i przebojowości, a całą resztę zachęcam do wspólnej zabawy z geografią –?? jak widać można, a nawet trzeba!
(Kamila Hipnarowicz)

24 lutego 2016

 

» Warsztaty ekonomiczne

W dniu 22 lutego 2016 r. w ramach wieloletniej współpracy z Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się warsztaty ekonomiczne. Tym razem uczniowie klas geograficznych mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem rynku pracy, wymaganiami pracodawców, jak również oczekiwaniami pracowników w zależności od poziomu wykształcenia. W ramach warsztatów została zaprezentowana oferta programowa studiów ekonomicznych i ich obecne miejsce na rynku pracy.
(Agata Siennicka – Olzacka)

23 lutego 2016

 

» „Bondowanie” już na półmetku!

003 i pół, czyli jesteśmy już w połowie projektu!!! Za nami 12 filmów, wiele spotkań i jeszcze więcej miłej zabawy z geografią w tle. Bo każda okazja, żeby zajrzeć do atlasu i innych źródeł geograficznych jest dobra. Zapraszamy do wspólnej zabawy i do obejrzenia naszych dotychczasowych dokonań do sali 106 – mapa występowania Bonda na świecie nabiera rumieńców! Spotykamy się w środy na 8-mej godzinie lekcyjnej.

18 lutego 2016

 

» Nasz uczeń w II etapie Olimpiady Matematycznej

Z radością informujemy, że uczeń klasy III B Kamil Grudzień zakwalifikował się do zawodów II stopnia LXVII Olimpiady Matematycznej, które odbędą się 19 i 20 lutego 2016 r. Trzymamy kciuki za Kamila i życzymy dalszych sukcesów!

17 lutego 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Przedsiębiorczości

Z radością informujemy, że Jan Duthel (klasa III G) i Damian Żamojda (klasa III A)zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbędą się 3 marca 2016 r. Trzymamy kciuki za Janka i Damiana, życząc im dalszych sukcesów!

17 lutego 2016

 

» Czy uda się nam odnowić aulę?

Uczeń klasy I G naszego liceum i zarazem wiceprzewodniczący Samorządu Szkolnego Dominik Koszałka wraz za swoją mamą napisali projekt do budżetu partycypacyjnego dotyczący renowacji naszej szkolnej auli (aktualnie jest on pod numerem 1932). Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszą weryfikację, a w najbliższy czwartek odbędzie się jego publiczna prezentacja na spotkaniu dyskusyjnym. Zachęcamy do zapoznania się z projektem oraz do śledzenia jego dalszych losów. Jeśli uda się przejść wszystkie szczeble weryfikacji i projekt zostanie dopuszczony do głosowania, to liczymy na to, że wszyscy oddadzą na niego głos, przyczyniając się w ten sposób do zdobycia środków na remont i doposażenie auli.

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/3157?user=

16 lutego 2016

 

» Nasza uczennica w części ustnej II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego!

Gratulujemy Marii Charzyńskiej z klasy II F, która zakwalifikowała się do części ustnej Eliminacji Okręgowych Olimpiady Języka Niemieckiego. Trzymamy kciuki za dalsze olimpijskie zmagania!

28 stycznia 2016

 

» Studniówkowy bal na Smolnej

W nocy z 23 na 24 stycznia przy ulicy Smolnej 30 odbyła się studniówka Zamoyszczaków–trzecioklasistów – i była to z pewnością jedna z najbardziej udanych i hucznych imprez organizowanych w XVIII LO w ostatnich latach. Uroczystość rozpoczęła się polonezem klas maturalnych o godzinie 18.00. Po gromkich brawach uczniowie – ku zaskoczeniu Grona Pedagogicznego – zatańczyli także do „Macareny”, kończąc tym akcentem część oficjalną.
Czytaj więcej

Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor i kolacji wszyscy obecni zebrali się w auli, by obejrzeć przygotowany pod nadzorem p. prof. Golnik, tradycyjny już w naszym liceum, kabaret studniówkowy. Dobrze przygotowani aktorzy bawili widownię aż do godziny 23.30. Później rozpoczęła się właściwa, a jednocześnie chyba najbardziej oczekiwana część imprezy. Uczniowie i nauczyciele wirowali na parkiecie aż do godziny 5.00 i oficjalnego zakończenia studniówki.
(Filip Świerczyński, klasa III G)

28 stycznia 2016

 

Dzięki uprzejmości redakcji gazety naszemiasto.pl możemy wspominać sobotni bal oglądając fotorelację: Studniówka 2016 Liceum Zamoyskiego. Młodzież bawiła się w szkole – naszemiasto.pl

» „Czy utoniemy w zerojedynkowym morzu telekomunikacji?”

W środę, 27 stycznia miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był tym razem dr Krzysztof Muchorowski – absolwent II Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Podczas godzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas matematyczno–fizycznych, przypomnieliśmy sobie historię przesyłania informacji począwszy od starożytnych posłańców aż do powszechnego obecnie Internetu. Poznaliśmy także zasady działania ciekawych urządzeń telekomunikacyjnych. Wykład był niezwykle interesujący szczególnie dla uczniów wybierających się na kierunki związane z tą dziedziną wiedzy.

28 stycznia 2016

 

» Nasza jubileuszowa piramida!

Nawiązując do zdjęcia z lekcji WF–u chłopców z 1907 roku dziewczęta z klasy II D pod kierunkiem p. prof. Beaty Iwańskiej–Szurmak przygotowały podobny układ gimnastyczny w 108 lat później. Podziwiać i porównywać możecie poniżej.

28 stycznia 2016

 

1 2 3 następna »