Strona główna   Plan lekcji Biblioteka Galerie Webmail Kontakt

 


bip

 


logo

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2015”.


Korekta planu lekcji

W zakładce Dla uczniów znajduje się plan lekcji obowiązujący od 5.10.2015

» Cykl „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”

Na pierwszy wykład z cyklu zapraszamy już w najbliższą środę, 7 października!!!

5 października 2015

 

» To były piękne dni, czyli klasa III E w Krakowie

29 IX - 2 X 2015 r. to dni wycieczki klasy III E do Krakowa. Towarzyszyli nam wspaniali opiekunowie, pan Robert Nowicki i pan Maciej Rosłan. Pierwszego dnia, we wtorek, spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po Starym Mieście. Zobaczyliśmy Wzgórze Wawelskie, krypty grobowe w podziemiach Bazyliki Św. Stanisława i Św. Wacława, a także budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Następny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym największą atrakcją dla nas była Jaskinia Łokietka. W czwartek odwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego, zaś po południu spacerowaliśmy z przewodnikiem po uliczkach krakowskiego Kazimierza. Piątek był dniem wyjazdu z Krakowa, lecz zanim go opuściliśmy odbył się ostatni spacer po mieście zakończony kilkoma godzinami czasu wolnego. O godzinie 16.00 pożegnaliśmy Kraków i odjechaliśmy do Warszawy.
(Mateusz Chmielewski)

5 października 2015

 

» Koło języka angielskiego

Koło języka angielskiego przygotowujące do egzaminu TOEFL rusza w tym tygodniu – pierwsze zajęcia 8 października 2015! Zajęcia będą odbywały się w czwartki o 15.40 w sali 204.

4 października 2015

 

» Pamiętamy o powstańcach warszawskich

2 października to dzień kapitulacji powstania warszawskiego. Od tego roku, dzięki uchwale Sejmu RP, to również Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Z tej okazji poczet sztandarowy naszego Liceum uczestniczył w uroczystościach, które odbyły się na Cmentarzu Powstańców Warszawy pod pomnikiem Polegli Niepokonani.

4 października 2015

 

» 110 okrążeń na 110–lecie „Zamoyskiego”

1 października 2015

 

» Nasi biegacze w finale!

Dnia 28 września 2015 r. lekkoatletyczna reprezentacja naszej szkoły w składzie: Anna Rola, Zuzanna Grzegorzewska, Dorota Owczarek, Urszula Węgrzyn, Alicja Domańska, Dominika Górska, Beata Wójcik, Maria Malinowska, Jakub Kotowski, Karol Paszyński, Odyseusz Koskiniotis, Filip Pakuła, Karol Krzowski, Jakub Mirkowski, Krzysztof Czempik, Tadeusz Pyzel, Maksymilian Adamczyk, Wojciech Golis i Jakub Tobiasz wzięła udział w indywidualnych biegach przełajowych rozgrywanych w ramach Śródmiejskiej Olimpiady Młodzieży. Słoneczna pogoda sprzyjała zawodnikom, którzy dali z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Do finału, który odbędzie się 6 października, zakwalifikowali się Maksymilian Adamczyk i Karol Krzowski. Serdecznie gratulujemy i trzymamy za Was kciuki!

29 września 2015

 

» Nasi uczniowie z wizytą u Austriaków

Młodzież z grupy niemieckiej z klas 2C, 2E oraz 2F pod opieką pani prof. Anny Kożańczuk ponownie odwiedziła Instytut Austriacki w Warszawie. Tym razem nasi uczniowie wzięli udział w dniu otwartym pod hasłem „Interview mit einem Muttersprachler” i przeprowadzili cztery obszerne wywiady z Austriakami, oczywiście wyłącznie w języku niemieckim! Uczniowie poradzili sobie z tym wyzwaniem wyśmienicie, swobodnie komunikując się ze swoimi rozmówcami.

25 września 2015

 

» Co można robić na szkolnym boisku?

Jeśli myślicie, że szkolne boisko służy jedynie do gry w piłkę i innych aktywności podczas lekcji WF-u, jesteście w błędzie. 23 września w godzinach popołudniowych uczniowie klasy II B spędzili na boisku lekcję... geografii! Podczas zajęć, odbywających sie w dniu równonocy jesiennej, młodzież dokonywała pomiarów kąta padania promieni słonecznych. Oby jak najwięcej takich urozmaiconych lekcji!

Przeczytaj relację ucznia

Nie codziennie przynosi się do szkoły kij od szczotki, miarkę i poziomicę. Ciężko nie skorzystać z możliwości poczucia się jak uczeń technikum budowlanego, który zaopatrzony jest permanentnie w takie przybory. Kto zapewnił nam takie atrakcje? Pani Kamila Hipnarowicz, która stara się walczyć ze stereotypem, że szkoła to tylko książki, tablica i wykład nauczyciela. 23 Września (data nie jest przypadkowa, młodzi geografowie) dwudziestopięcioosobowa armia złożona z uczniów klasy II B ruszyła na podbój szkolnego boiska. W jakim celu? Aby mierzyć kąt padania promieni słonecznych. Po dobraniu się w pięcioosobowe zespoły i kłótni, który z nich jest najlepszy, zabraliśmy się do pracy. Podział zadań był sprawiedliwy – trzymacze kija, wypełniacze notatek, pozujący do zdjęć, temperujący ołówki – absolutnie każdy miał pełne ręce roboty. Na szczęście mat–geo–inf to klasa pełna ludzi pracowitych, odważnych i ambitnych, więc nawet takie wyzwania nie są nam straszne. Po wykonaniu precyzyjnych pomiarów, wdzięczni naszej nauczycielce matematyki, że mamy pojęcie, co to jest tangens, obliczyliśmy kąt padania promieni słonecznych. Dalej było już tylko łatwiej. Wykazaliśmy się zmysłem artystycznym, rysując schemat całego doświadczenia oraz talentem matematycznym, obliczając w jakiej skali go wykonaliśmy. Dni takie jak ten dowodzą, że z odrobiną inicjatywy ze strony uczniów i nauczycieli, szkoła może być miejscem, z którego czerpie się inspiracje i chęci do nauki. Bardzo dziękujemy Pani Hipnarowicz za umilenie nam środowego popołudnia!
(Urszula Borowczyk)

24 września 2015

 

» Gratulujemy naszym dzielnym wioślarzom!

Dnia 18 września reprezentacja naszej szkoły w składzie: Bartłomiej Wojewódzki, Maciej Wiencław, Mateusz Baran, Raphael Chwedczuk, Jan Bałaban, Michał Szeląg, Maciej Paszylka, Tomasz Wiaderek i Szymon Groszkiewicz (sternik) zajęła zaszczytne III miejsce w Śródmiejskich Regatach 2015. Z powodu niskiego poziomu wody w Wiśle konkurencje rozegrane zostały na ergometrach wioślarskich. Nasza wspaniała osada nagrodzona została pucharem, a każdy uczeń otrzymał dyplom, medal oraz pamiątkową koszulkę. Na zakończenie mogliśmy zrelaksować się słuchając zespołu B.O.R.Y. oraz posilając się kiełbaską i ciastem.

21 września 2015

 

» Uczestniczyliśmy w obchodach rocznicy agresji sowieckiej

Dnia 17 września, zgodnie z tradycją naszej szkoły, poczet sztandarowy wziął udział w obchodach rocznicy agresji wojsk bolszewickich na Polskę. Główne uroczystości, jak co roku, odbyły się przy pomniku poświęconym Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Warto też wiedzieć, że w ramach tegorocznych obchodów oficjalnie otwarto w Warszawie Muzeum Katyńskie.

18 września 2015

 

» Galeria na płocie „Zamoyskiego”

W weekendy do szkoły nie chodzimy, więc mało kto pewnie wie, że w niedzielę, 13 września na ogrodzeniu naszego liceum zawisła jednodniowa wystawa plenerowa. „Zamoyski” włączył się w ten sposób w obchody Święta Skarpy Warszawskiej – wydarzenia organizowanego w tym roku już po raz czwarty. Wszystkich, którzy tego dnia nie zawitali w okolice Smolnej 30, zapraszamy do obejrzenia wystawy na fotografiach! Serdeczne podziękowania dla Domu Kultury Śródmieście za udostępnienie zdjęć.

16 września 2015

 

» Klasa II E na Politechnice

Dnia 10 września 2015 r. klasa II E pod opieką p. prof. Doroty Narojczyk wybrała się na dzień popularyzacji matematyki. Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Matematyki Politechniki Warszawskiej. Wykład był prowadzony przez panią Dorotę Kolany oraz jej ucznia Jana Łęskiego. Mieliśmy możliwość wysłuchania godzinnej prezentacji wybranych zadań z ogólnopolskich konkursów matematycznych.

16 września 2015

 

» Czy zostanę studentem Politechniki Warszawskiej?

W poniedziałek, 7 września uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu „Dlaczego warto studiować na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej?” Pan profesor Andrzej Jakubiak, którego gościliśmy w naszej szkole, w ciekawy sposób przedstawił maturzystom korzyści płynące z kształcenia się na tym wydziale: począwszy od możliwości zaplanowania własnej ścieżki edukacyjnej, poprzez uczestnictwo w licznych kołach zainteresowań, aż po wspaniałe perspektywy, jeśli chodzi o znalezienie pracy po studiach. Pan profesor opowiedział także o wielu atrakcyjnych formach życia studenckiego, jak na przykład: działalność w grupie teatralnej lub zespole pieśni i tańca, uczestnictwo w corocznych Juwenaliach czy też odpoczynek w bieszczadzkim schronisku lub rejs jachtem. Mamy nadzieję, że „Zamoyszczacy” zasilą w kolejnym roku grono studentów tej najlepszej uczelni technicznej w Polsce!

7 września 2015

 

» Pierwszaki w „Zamoyskim” już zintegrowane!

W piątek, 4 września – jak co roku – odbył się w naszej szkole wyjazd integracyjny dla uczniów klas pierwszych. Tradycyjnie już młodzież spędziła cały dzień w Łomiankach. Liczne gry i zabawy zespołowe były okazją do lepszego poznania nowych koleżanek i kolegów, zarówno w swoich klasach jak i w równoległych, a także wychowawców oraz innych nauczycieli. Bawiliśmy się świetnie i humorów nie zepsuła nam nawet deszczowa pogoda. A teraz, naładowani nową energią, zabieramy się do pilnej pracy!

Czytaj więcej

Dla nowych uczniów naszego kochanego liceum dzień zaczął się dość fatalnie z powodu potwornego deszczu, jaki padał od samego rana. Mimo początkowych nieprzyjemności pierwszaki zebrały się bardzo licznie i ruszyły do Łomianek. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się wielka międzyklasowa rywalizacja. Każda klasa miała okazję wziąć udział i wyróżnić się w wielu konkurencjach. Profilowi humanistycznemu udało się zdobyć pierwsze miejsce w układaniu puzzli. Było również wiele innych zadań, takich jak na przykład przeciąganie liny (tu prym wiodły klasy matematyczne ze względu na największą ilość uczniów płci męskiej), bieg po ogień, rysowanie czy wioślarstwo. Ogrom dyscyplin był taki, że niemożliwe było wykonanie ich bez odpoczynku. W związku z tym mieliśmy również czas na przerwę z wielkim, wspólnym ogniskiem. Po wykonaniu wszystkich konkurencji i wręczeniu uczestnikom i zwycięzcom dyplomów nadszedł czas powrotu do domów. Ogólnie znaną prawdą jest, że uczniowie najlepiej integrują się w autokarach, ale to już zupełnie inna historia...

24 września 2015

 

» Rok 2015/2016 rozpoczęty!

1 września 2015 r. Zamoyszczacy, podobnie jak niezliczone rzesze młodzieży w całej Polsce, rozpoczęli nowy rok nauki. W dziejach naszego liceum będzie to rok wyjątkowy, przypada w nim bowiem 110–ta rocznica powstania szkoły. Obejmująca stanowisko pani dyrektor Edyta Ołdakowska–Dębek szczególnie ciepłe słowa skierowała do ponad dwustu uczniów klas pierwszych. „Życzę Wam, abyście maksymalnie wykorzystali swoje możliwości, rozwinęli skrzydła, lecz nie ptakami a ludźmi się stali ceniącymi, wybierającymi i tworzącymi prawdę, piękno oraz dobro, bo w tym – jak pisał Platon – cel rozumnego życia. Życzę Wam, abyście podawali sobie ręce, a nie podstawiali nogi, abyście wierzyli w siebie, w to, że lepszy świat zaczyna się od Was, Waszych bliskich, przyjaciół, nauczycieli, tu, w tej szkole. Taki będzie świat, ‘Takie Rzeczypospolite będą, jakie młodzieży chowanie’. Nie wiem, jakie będą wiały wiatry, nikt nie wie, czy na pewno pomyślne. Nikt zresztą wiatrem kierować nie umie, ale możemy ustawić żagle. Ustawiajmy je na sukces!” – mówiła. W progach „Zamoyskiego” powitali pierwszaków także ich starsi koledzy: członek Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków pan Julian Pyz, uczeń klasy III A Tomasz Wiaderek oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Andrzej Dziuba. Uroczystość rozpoczęcia roku uświetnił krótki występ szkolnego chóru. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy w nadchodzącym czasie owocnej pracy i wielu sukcesów!

1 września 2015

 

1 2 następna »