Strona główna   Plan lekcji Dla kandydatów Strefa maturzysty Jubileusz 110–lecia Galerie Webmail Kontakt

 


bip

 


logo

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2015”.


Kandydatów do klas pierwszych zapraszamy na dzień otwarty
dnia 13 kwietnia (środa) o godz. 17.

» Mobilizacja Absolwentów „Zamoyskiego”

W związku z jubileuszem 110–lecia naszej Szkoły na 19 marca 2016 r. (sobota) przewidziane jest spotkanie absolwentów. Forma spotkania jest uzależniona od liczby chętnych, dlatego do końca stycznia 2016 r. prosimy o kontakt na adres zamoyski2016@gmail.com. W mailu prosimy o podanie imienia, nazwiska, daty ukończenia szkoły oraz danych do kontaktu (adres mailowy lub numer telefonu). Prosimy też o rozpowszechnianie tej informacji wśród absolwentów!
Zofia (Fellmann) Stanuch – matura 1978 r., Agnieszka Jedynak – matura 1986 r., Jacek Bryński – matura 1988 r.

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Informatycznej!

Trzech uczniów naszej Szkoły zostało zakwalifikowanych do II etapu tegorocznej Olimpiady Informatycznej. Są to: Mateusz Dudziński (klasa II B), Jan Omeljaniuk (klasa III A) i Radek Rowicki (klasa III A). Sedecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w drugim etapie, który odbędzie się w dniach 9–11 lutego 2016 r.

28 stycznia 2016

 

» Nasza uczennica w części ustnej II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego!

Gratulujemy Marii Charzyńskiej z klasy II F, która zakwalifikowała się do części ustnej Eliminacji Okręgowych Olimpiady Języka Niemieckiego. Trzymamy kciuki za dalsze olimpijskie zmagania!

28 stycznia 2016

 

» Studniówkowy bal na Smolnej

W nocy z 23 na 24 stycznia przy ulicy Smolnej 30 odbyła się studniówka Zamoyszczaków–trzecioklasistów – i była to z pewnością jedna z najbardziej udanych i hucznych imprez organizowanych w XVIII LO w ostatnich latach. Uroczystość rozpoczęła się polonezem klas maturalnych o godzinie 18.00. Po gromkich brawach uczniowie – ku zaskoczeniu Grona Pedagogicznego – zatańczyli także do „Macareny”, kończąc tym akcentem część oficjalną. Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor i kolacji wszyscy obecni zebrali się w auli, by obejrzeć przygotowany pod nadzorem p. prof. Golnik, tradycyjny już w naszym liceum, kabaret studniówkowy. Dobrze przygotowani aktorzy bawili widownię aż do godziny 23.30. Później rozpoczęła się właściwa, a jednocześnie chyba najbardziej oczekiwana część imprezy. Uczniowie i nauczyciele wirowali na parkiecie aż do godziny 5.00 i oficjalnego zakończenia studniówki.
(Filip Świerczyński, klasa III G)

28 stycznia 2016

 

Dzięki uprzejmości redakcji gazety naszemiasto.pl możemy wspominać sobotni bal oglądając fotorelację: Studniówka 2016 Liceum Zamoyskiego. Młodzież bawiła się w szkole – naszemiasto.pl

» „Czy utoniemy w zerojedynkowym morzu telekomunikacji?”

W środę, 27 stycznia miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był tym razem dr Krzysztof Muchorowski – absolwent II Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Podczas godzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas matematyczno–fizycznych, przypomnieliśmy sobie historię przesyłania informacji począwszy od starożytnych posłańców aż do powszechnego obecnie Internetu. Poznaliśmy także zasady działania ciekawych urządzeń telekomunikacyjnych. Wykład był niezwykle interesujący szczególnie dla uczniów wybierających się na kierunki związane z tą dziedziną wiedzy.

28 stycznia 2016

 

» Nasza jubileuszowa piramida!

Nawiązując do zdjęcia z lekcji WF–u chłopców z 1907 roku dziewczęta z klasy II D pod kierunkiem p. prof. Beaty Iwańskiej–Szurmak przygotowały podobny układ gimnastyczny w 108 lat później. Podziwiać i porównywać możecie poniżej.

28 stycznia 2016

 

» LET'S S.M.A.R.T. TOGETHER!

W połowie stycznia pierwsze klasy zakończyły zawziętą rywalizację w tajemniczej, nieprzewidywalnej grze S.M.A.R.T., zorganizowanej przez uczennice klasy III F z nieocenioną pomocą pani Beaty Iwańskiej–Szurmak. Gra składała się z pięciu etapów:
1. Sprytu (S.), w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością szkoły, odszukać miejsce, znaleźć pytanie, a potem poprosić odpowiedniego nauczyciela o odpowiedź;
2. Mądrości (M.) - krzyżówki ze znajomości historii szkoły i nie tylko;
3. Aktywności (A.), czyli kilku rzutów do kosza dla rozruszania kości;
4. Rezolutności (R.), która sprawdzała czy pierwszaki umieją już wystarczająco szybko rozpoznawać swoich nauczycieli;
5. Tajemnicy (T.) - uczniowie zamknięci w podziemiach szkoły szukali wiadomości od generała Chrzanowskiego, przy czym musieli pokonać kilka, jak się okazało, niebanalnych zadań.
Od początku do samego końca trwania gry nie można było przewidzieć zwycięzcy, z każdą bowiem konkurencją kto inny wychodził na prowadzenie. Największym zaskoczeniem był etap Mądrość, gdzie wszystkie klasy osiągnęły wyniki 80% i wyższe. Ostatecznie wygrała klasa I D z przewagą 2 punktów procentowych! Zaraz za nią uplasowała się klasa I G. Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy wyrównanej walki i umiejętności pracy zespołowej, jednak tym razem nagroda jest tylko jedna. Klasie I D przyznajemy dodatkowy dzień wycieczki.
Organizatorki

25 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie dzielnie walczą w części ustnej II etapu Olimpiady Języka Angielskiego!

Trzymamy kciuki za Lidię Petrykowską (klasa II D) i Kazimierza Michalika (klasa III F), którzy uzyskali wymaganą liczbę punktów w części pisemnej i zakwalifikowali się do egzaminu ustnego.

20 stycznia 2016

 

» Aparaty w dłoń i do dzieła!

Drodzy Zamoyszczacy! Jeśli interesujecie się fotografią i chcielibyście pokazać swoje zdjęcia szerszej publiczności, teraz macie ku temu świetną okazję! W marcu odbędzie się w naszym liceum Jubileuszowa Wystawa i Konkurs Fotograficzny, ale na Wasze zdjęcia czekamy już teraz. Termin i zasady nadsyłania prac podane są w poniższym regulaminie.

ikona programu Adobe Reader Regulamin konkursu fotograficznego

 

» Dyrektorzy śródmiejskich szkół w „Zamoyskim”

15 stycznia gościliśmy w naszej szkolnej auli Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Śródmieście, które było organizatorem spotkania dla dyrektorów śródmiejskich szkół i placówek oświatowych. Spotkanie było poświęcone omówieniu obowiązującej od 1 stycznia br. centralizacji rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług.

18 stycznia 2016

» Weź udział w konkursie literackim!

13 stycznia 2016

» Chór w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Żwirki i Wigury

17 grudnia 2015 r. nasz wspaniały chór szkolny prowadzony przez mistrza Artura Backiela wystąpił dla małych pacjentów zaprzyjaźnionego szpitala. Przed oficjalnym występem dzieci miały okazję rozśpiewać się razem z nami, co wywołało niemałe uśmiechy na ich twarzach, szczególnie podczas trenowania dykcji, bowiem niektóre z tekstów były naprawdę śmieszne! Następnie, gdy już wszyscy byli rozgrzani, zaczął się koncert. Chór przygotował kolędy oraz piosenki świąteczne, które bardzo spodobały się widowni, nie tylko tej najmłodszej. Przyszły zarówno dzieci, rodzice, jak i personel medyczny oraz studenci. Cała sala śpiewała z nami! Na koniec pacjenci mogli zasmakować "bycia w chórze" i uważam, że świetnie do niego pasowali. Podsumowując, to małe-wielkie kolędowanie było jednym z najlepszych prezentów jaki mali pacjenci dostali na święta (powiedzieli mi o tym opiekunowie dzieci). Okazuje się, że prezentem nie zawsze muszą być nie wiadomo jakie zabawki - dzieciom często wystarcza sama świadomość, że ktoś coś miłego dla nich zrobił. Ich uśmiech, zaangażowanie i podekscytowanie oraz fakt, że chociaż na chwilę mogły zapomnieć o bólu i smutku niesamowicie mnie wzruszały. Z całego serca dziękuję wszystkim biorącym udział w przygotowaniu tej akcji i liczę na więcej już w nowym roku! (Martyna Markiewicz, klasa I C)

12 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie

Olga Cabak, Jan Duthel, Andrzej Dziuba i Kamil Syskowski (wszyscy z klasy III G) oraz Marianna Micińska i Aleksander Paczóski (z klasy II G) zakwalifikowali się do II etapu LVII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie olimpiady, dnia 16 stycznia 2016 r.

8 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Historycznej

Uczniowie klasy III G – Jędrzej Mularski i Marcin Żyłka oraz Marianna Micińska z klasy II G zakwalifikowali się do II etapu XLII Olimpiady Historycznej. Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach już w najbliższą sobotę, 9 stycznia.

7 stycznia 2016

 

» Nasze uczennice w II etapie Olimpiady Filozoficznej

Milena Szczepańska (klasa II C) i Agata Murawska (klasa III G) przeszły do II etapu XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 20 lutego 2016 r.

7 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

Anna Górska (klasa I D) i Anna Nguyen (klasa III F) przeszły do II etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 9 stycznia 2016 r.

5 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego

Decyzją Warszawskiego Komitetu Okręgowego XL Olimpiady Języka Angielskiego do etapu okręgowego zostali zakwalifikowani: Kazimierz Michalik z klasy III F i Lidia Petrykowska z klasy II D. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Egzamin pisemny odbędzie się w dniu 18 stycznia 2016 w godz. 12.00 – 14.30 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Auli N310. Zdający są proszeni o przybycie na miejsce o godz. 11.00 z dowodem tożsamości lub legitymacją szkolną ze zdjęciem.

20 grudnia 2015

 

» Nasz uczeń w II etapie Olimpiady Geograficznej

Marek Strzyżewski z klasy III B zakwalifikował się do II etapu XLII Olimpiaday Geograficznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 6 lutego 2016 r. (część pisemna) oraz 7 lutego 2016 r. (część ustna).

20 grudnia 2015

 

» Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszą pracownię!

Przedmiotem konkursu było wykonanie wystroju pracowni lekcyjnej. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I, II i III liceum. Komisja konkursowa brała pod uwagę następujące kryteria: pierwsze wrażenie, pomysłowość, walory dekoracyjne, kącik klasowy, wkład pracy uczniów. Komisja jednogłośnie wybrała zwycięzcę konkursu – klasę I F (sala 110). Przyznano także dwa wyróżnienia – dla klasy II D (sala 312) i klasy II E (sala 104). Zwycięzcom gratulujemy, a uczniom i opiekunom pracowni dziękujemy za pracę i zaangażowanie.

18 grudnia 2015

 

» Biegacze uhonorowani pamiątkowymi opaskami

17 grudnia na dużej przerwie w małej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy ci, którzy wzieli udział w biegu sztafetowym „110 okrążeń na 110 lat Zamoyskiego”. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe opaski, a szczególnie wyróżnieni zostali uczniowie z najlepszymi czasami biegu oraz ci, którzy biegli po kilka okrążeń. Są to:

  1. MARCIN PISKORSKI (klasa I E) – najlepszy czas okrążenia 0:57:69, oraz 4 okrążenia
  2. ZUZANNA GRZEGORZEWSKA (klasa I C) – najlepszy czas okrążenia wśród dziewcząt 1:12
  3. MIKOŁAJ JAGUSZEWSKI (klasa I G) – 6 okrążeń
  4. TADEUSZ PYZEL (klasa I G) – 6 okrążeń
  5. WOJCIECH SZATANOWSKI (klasa II B) – 5 okrążeń
  6. DOMINIK ZAWADZKI (klasa II G) – 5 okrążeń
  7. WOJCIECH GOLIS (klasa I C) – 4 okrążenia
  8. DOMINIK KOSZAŁKA (klasa I G) – 4 okrążenia
  9. DOMINIK PYŻALSKI (klasa I B) – 4 okrążenia

Miło wspominamy tę sympatyczną akcję jubileuszową i czekamy na następne!

18 grudnia 2015

 

» Pomocnicy Świętego Mikołaja

W dniach 14 – 17 grudnia w Centrum Pomocy Społecznej przy ul. Konwiktorskiej 3/5 uczniowie naszej szkoły pomagali w akcji rozdawania paczek świątecznych z artykułami żywnościowymi dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy. Na rozdanie czekało ponad 2000 paczek! Była to wspaniała okazja, by młodzi ludzie rozwijali w sobie wrażliwość na drugiego człowieka. Włączanie młodzieży w akcje związane z lokalnym środowiskiem pozwala im doskonalić cechy takie jak odpowiedzialność, poczucie wspólnoty i umiejętność współpracy. Mamy nadzieję, że dołożyliśmy małą cegiełkę do tego, by Święta mogły być dla wszystkich szczęśliwe i pełne ciepła.

18 grudnia 2015

 

» Wolontariat w „Zamoyskim” ma swoje logo!

W związku z dużym zainteresowaniem działalnością charytatywną w naszej szkole z inicjatywy prof. Kostowskiej i prof. Siennickiej, przy dużym zaangażowaniu Matyldy Staszak z klasy II E i jej rodziców powstało „Logo Zamoyskiego Wolontariatu”. W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy za projekt i pomoc w wykonaniu. Do obejrzenia logo oraz nowych gablot prezentujących działalność charytatywną Zamoyszczaków zapraszamy na parter.

16 grudnia 2015

 

» Specjaliści do spraw skał

14 grudnia klasa II B uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego. Przebiegały one pod hasłem „Skały i minerały w praktyce”. Podczas spotkania mieliśmy okazję wykorzystać posiadaną już wiedzę na temat skał. Uczestniczliśmy również w ciekawych doświadczeniach: polewanie skał kwasem solnym, odróżnianie smaku halitu od sylwinu, napawanie się aromatem siarki rodzimej, czy rozróżnianie frakcji skał osadowych metodą organoleptyczną – czyli „językowo–zębową”. Po zakończonych warsztatach mogliśmy przyjrzeć się bogatym zbiorom Muzeum Geologicznego, które dotyczyły nie tylko działalności endogenicznej (m.in.: skały, minerały, dzieje Ziemi, skamieniałości, działalność wulkaniczna i plutoniczna), lecz także wybranych procesów egzogenicznych (piękny model jaskini). Jeśli kiedyś powstanie Ministerstwo Skał i Minerałów, to wiecie już gdzie szukać specjalistów w tej dziedzinie.

16 grudnia 2015

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Języka Francuskiego!

Anna Basta (klasa III F), Andrea Chwedczuk(klasa I F), Rafał Chwedczuk (klasa III A) i Jan Duthel (klasa III G) zakwalifikowali się do II etapu Olimpiady Języka Francuskiego. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w drugim etapie, który odbędzie się 15 stycznia 2016 r.

13 grudnia 2015

 

» Projekt METEO ciałem się staje

W piątek, 11 grudnia pan Ksawery Skąpski z ekipą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przywieźli do naszej szkoły resztę wyposażenia szkolnego ogródka meteorologicznego (podstawa i schodki do klatki meteo, deszczomierz, termometr suchy, termometr zwilżony, termometr maksymalny, termometr minimalny oraz dzienniczki obserwatora). Przemili panowie zainstalowali sprzęt i możemy już przystąpić do profesjonalnej obserwacji elementów pogody. Grupa zainteresowanych osób (na początek ochotnicy z klasy II B) zostanie przeze mnie przeszkolona w zakresie obsługi sprzętów meteorologicznych oraz dokonywania pomiarów. Już niedługo w gablocie przy sali 104 pochwalimy się efektami naszych badań. Zapraszam wszystkich do obserwacji otaczającego nas świata! (Kamila Hipnarowicz)

13 grudnia 2015

 

» Zapoznaj się z ofertą e–podręczników

Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca się z prośbą, aby każdy uczeń i każdy nauczyciel odwiedził stronę www.epodreczniki.pl, zapoznał się z zamieszczonym tam materiałem w interesującym go zakresie i ocenił możliwości wykorzystania dostępnych bezpłatnie e–zasobów edukacyjnych w uczeniu się bądź nauczaniu. Wszyscy użytkownicy strony www.epodreczniki.pl mogą zgłaszać uwagi do e–podręczników, korzystając z formularza „Zgłoś uwagi” dostępnego na tej stronie.

11 grudnia 2015

 

» A w „Zamoyu” wieczorową porą…

Co porabiają licealiści w piątkowe wieczory? Zwykle pewnie chodzą do kina, spotykają się z przyjaciółmi lub po prostu leniuchują w domach po pracowitym szkolnym tygodniu. Jednak w piątek, 11 grudnia było całkiem inaczej. Kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów klas drugich z Dobiszewskiego i z Zamoyskiego spotkała się w szkole na Smolnej, by wspólnie… poczytać „Dziady”! W nastrojowym klimacie auli, oświetlonej świeczkami i choinkowymi lampkami, młodzież przez ponad godzinę czytała i recytowała wybrane przez siebie fragmenty dzieła Adama Mickiewicza. Takie niecodzienne czytanie szkolnej lektury odbyło się u nas po raz pierwszy, mamy jednak nadzieję, że wkrótce stanie się naszą nową tradycją. Dziękujemy p. prof. Annie Napiorkowskiej za pomysł i zorganizowanie tej ciekawej imprezy.

11 grudnia 2015

 

» Zagraliśmy mikołajkowo!

W dniu 8 grudnia braliśmy udział w Zimowym Turnieju Mikołajkowym w piłce ręcznej chłopców. Zawody odbyły sie na Ursynowie w hali Liceum im L. Kossutha. Skład naszej drużyny: Szymon Groszkiewicz, Rafał Chwedczuk, Tomasz Janiszewski, Ignacy Tkaczyk, Dominik Koszałka, Miłosz Wojciechowski, Paweł Śmigielski, Robert Kucharski i Mikołaj Krasowski. Dobrze się bawiąc w świetnej atmosferze zajęliśmy II miejsce. Gromkie brawa dla naszych zawodników!

8 grudnia 2015

 

» Rozpoznaj nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa

W dniach 7–11 grudnia 2015 r. trwa w naszej szkole niecodzienny konkurs! Zadanie jest ambitne i niełatwe, gdyż trzeba rozpoznać nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Plakat ze zdjęciami jest umieszczony przy wejściu do biblioteki, tam też można pobrać specjalne kartki, a następnie wrzucić swój głos do urny. Odgadywać można indywidualnie lub zespołowo. Dziękujemy nauczycielom, którzy zechcieli wziąć udział we wspólnej zabawie i udostępnili swoje zdjęcia. Zachęcamy także, by rozpoznawali siebie nawzajem! Można też oddać swój głos na ZDJĘCIE – HIT WYSTAWY! Więcej informacji w bibliotece.

7 grudnia 2015

 

» European Youth Parliament w naszej szkole!

W dniu 7 grudnia uczniowie klas I B i I G wzięli udział w sesji EYP@school, zorganizowanej przez Europejski Parlament Młodzieży. Jest to wydarzenie pozwalające na wymianę poglądów na aktualne tematy społeczne i polityczne. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które dyskutowały na wybrany wcześniej temat. Zadaniem każdego zespołu było ustalenie wspólnego stanowiska, a podsumowaniem miały być opracowane rezolucje. Na zakończenie grupy prezentowały i porównywały wnioski w formie debaty podczas zgromadzenia generalnego, które było symulacją posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego.

7 grudnia 2015

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Języka Niemieckiego!

Maria Charzyńska (klasa II F), Wiktor Kulesza (klasa III A) i Michał Pietrzak (klasa I C) zakwalifikowali się do II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego. Sedecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w drugim etapie, który odbędzie się 15 stycznia 2016 r.

7 grudnia 2015

 

» W „Zamoyskim” wszyscy grzeczni…

...a dowodem na to jest wizyta Świętego Mikołaja, który 7 grudnia przybył do naszej szkoły! Już od samego rana można go było spotkać na korytarzach, a następnie odwiedzał nauczycieli i uczniów podczas lekcji. I wyobraźcie sobie, że nie przywiózł żadnych rózg, a przepyszne krówki z niespodzianką – po rozwinieciu papierka każdy mógł przeczytać piękną, złotą myśl! Dziekujemy Mikołajowi za urozmaicenie nam grudniowego dnia w szkole.

7 grudnia 2015

 

» Mikołaje z Zamoyskiego z prezentami w szpitalu

Ponieważ pacjenci, dla których zbieraliśmy podarunki, w trakcie trwania naszej akcji przenosili się z ulicy Litewskiej do nowej siedziby szpitala przy ulicy Trojdena, przedłużyliśmy czas trwania zbiórki o tydzień. W czwartek, 3 grudnia udało nam się dostarczyć zebrane materiały, których było niemało. Nasze liceum wraz ze znajdującym sie obok gimnazjum połączyły siły i uzbierały tyle rzeczy, że dzieci wraz z personelem płakały, nie mogąc uwierzyć, że to naprawdę dla nich! Uczniowie zebrali m.in. ponad 50 par nożyczek, 40 sztuk klejów we wszelkich możliwych postaciach, 70 opakowań flamastrów i kredek, ogromne ilości papieru różnego typu oraz mnóstwo gier, puzzli, pluszaków i innych zabawek, dzięki którym mali pacjenci poczuli się jak w wiosce Świętego Mikołaja. Dodatkowo każde z dzieci dostało cudowną kartkę wykonaną dzięki inicjatywie Agaty Cichockiej z IIG, a do tego dużego misia ze zbiórki organizowanej w sąsiednim gimnazjum. Wszystkim biorącym udział w akcji z całego serca dziękuję! Nie spodziewałam się, że będzie się ona cieszyć aż tak dużym zainteresowaniem, nie tylko ze strony uczniów, lecz także nauczycieli. Gdy wspominam, ile rzeczy przynieśliście, ciągle się wzruszam i jestem ogromnie szcześliwa! To niezwykłe, ile macie w sobie chęci do pomocy innym! Mam nadzieję, że każda kolejna akcja będzie kończyć się tak samo wspaniale. Jeszcze raz dziękuję.
Martyna Markiewicz (klasa I C)

7 grudnia 2015

 

» Badamy fascynujący świat przyrody

W piątek, 4 grudnia miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był tym razem dr hab. Tomasz Mokrzycki – pracownik naukowy SGGW. Podczas dwugodzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas biologiczno–chemicznych, mogliśmy przenieść się we wspaniały świat przyrody i poznać lepiej życie malutkich istot, jakimi są owady. Nasz gość niezwykle barwnie opowiadał o wędrówkach po Puszczy Białowieskiej, w której pracuje jako leśnik oraz o prowadzonych przez siebie badaniach. Mogliśmy dowiedzieć się między innymi, jak radzą sobie owady, by się skutecznie obronić w razie niebezpieczeństwa oraz dlaczego pszczoły są bardziej groźne niż szerszenie. Wykładowca przyniósł ze sobą gabloty ze wspaniałymi okazami chrząszczy, które w czasie przerwy można było oglądać z bliska, a kilka dostaliśmy nawet w darze do szkolnej pracowni biologicznej, za co serdecznie ofiarodawcy dziękujemy! Cieszymy sie ogromnie z tego niezwykle ciekawego spotkania, które wielu Zamoyszczakom uświadomiło, że praca zawodowa może być prawdziwą pasją!

7 grudnia 2015

 

» Dziękujemy naszym wspaniałym wolontariuszom!

5 grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ten szczególny dzień skłania nas do tego, byśmy skierowali uwagę na ludzi wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz innych. Doceńmy ich za wytrwałe, choć często ciche i na pierwszy rzut oka niezauważalne, czynienie dobra. Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły oraz ich opiekunom życzymy wszelkiej pomyślności.

2 grudnia 2015

 

» Wózki inwalidzkie za zwyczajne nakrętki?

Dnia 1 grudnia przedstawiciele klasy II G i I C wraz z opiekunką p. Edytą Kostowską uczestniczyli w uroczystym przekazaniu wózków inwalidzkich przez Żoliborskie Stowarzyszenie „Dom–Rodzina–Człowiek”. Uroczystość odbyła się w Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej przy ul. Tarnowieckiej 4. Po przekazaniu wózków, które ułatwią życie pani Ewie i panu Wojtkowi, mogliśmy obejrzeć wspaniały występ uczniów gimnazjum, który nawiązywał do życia osób niepełnosprawnych. Uczestniczyliśmy również w debacie „Dlaczego warto pomagać innym?” Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w akcji „Wózek za nakrętki”. Pamiętajmy, że wrzucanie nakrętek to rzecz, która nic nas nie kosztuje, a może pomóc zarówno wielu osobom, jak i środowisku. Dlatego zachęcamy Was do wrzucania nakrętek do specjalnie przygotowanych pojemników w naszej szkole. (Agata Cichocka, klasa II G)

1 grudnia 2015

 

» W poszukiwaniu śladów działalności lądolodu

30 listopada klasa II B odwiedziła Muzeum Ziemi przy ul. Książęcej. Wzięliśmy tam udział w lekcji o działalności lądolodu, a tuż przed muzeum mogliśmy podziwiać efekty tejże działalności w postaci ogromnych głazów narzutowych. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, w którym staraliśmy się aktywnie uczestniczyć, chwaląc się prowadzącej posiadaną na ten temat wiedzą. Po zakończonej prelekcji obejrzeliśmy zgromadzone na wystawie zbiory – szczególnie ciekawe były okazy rozmaitych minerałów i skał oraz ogromna noga słonia leśnego znaleziona w Warszawie.

30 listopada 2015

 

» Reprezentant naszej szkoły jedzie do Chin!

Uczeń klasy I F Mikołaj Grajeta weźmie udział w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności, która odbędzie się w grudniu 2015 roku w Chinach. Mikołaj wraz z drużyną „Niekonwencjonalni” zdobył II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, która odbyła sie wiosną we Wrocławiu. Drużyna uczestniczyła w wyzwaniu technicznym „Perfekcyjna Robota”, w którym główny nacisk położony jest na współpracę w zespole, kreatywność, zdolności techniczne oraz umiejętność prezentacji. Serdecznie gratulujemy Mikołajowi sukcesu i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas pobytu w Chinach!

25 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy pokazali, że potrafią działać

Z radością informujemy, że nasze liceum znalazło się wśród 150 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, wyróżnionych w rankingu „Szkoły Kompetencji Przyszłości”. Ranking ten jest przygotowywany przez organizację „Social Wolves” i dziennik „Rzeczpospolita” na podstawie wyników w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, organizowanej pod patronatem MEN. Fakt, że nasi uczniowie znaleźli się wśród najlepszych oznacza, że najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem olimpiady – zorganizowaniem własnego projektu społecznego. Młodzież z „Zamoyskiego” udowodniła tym samym, że w szkole nabywa nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także doskonali umiejętności praktyczne, które pozwolą im w przyszłości lepiej poradzić sobie na rynku pracy.

ikona programu Adobe Reader Załącznik – Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości

25 listopada 2015

 

» Badamy naszą kreatywność

Jako jedno z dwudziestu liceów województwa mazowieckiego wzięliśmy udział w badaniach realizowanych w ramach projektu „Iuventus Plus” przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badania była analiza uwarunkowań trafności rozpoznawania potencjału twórczego uczniów przez ich nauczycieli. Młodzież z klasy drugiej oraz wybrani nauczyciele mieli za zadanie wypełnić ankiety, przygotowane przez pracowników Zakładu Psychopedagogiki Kreatywności z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Wszystkim zainteresowanym problematyką rozwijania kreatywności polecamy obejrzenie poniższego filmu:
https://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity?language=pl

25 listopada 2015

 

» Jesteś miłośnikiem Jamesa Bonda? Przeczytaj koniecznie!

Niepowtarzalna okazja! Wszystkich miłośników filmów z Bondem p. prof. Kamila Hipnarowicz zaprasza na fascynującą podróż dookoła świata. Zapoznajcie się ze szczegółowymi informacjami w poniższym załączniku!

ikona programu Adobe Reader Załącznik – zaproszenie

24 listopada 2015

 

» Witamy w Ogródku Meteorologicznym!

W naszej szkole powstał właśnie Ogródek Meteorologiczny. Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który przekaże nam w darze profesjonalny sprzęt. Dostaliśmy już klatkę meteorologiczną, w następnej kolejności otrzymamy do niej podstawę i wyposażenie sprzętowe. Dzięki tej klatce uczniowie będą mogli głębiej zainteresować się meteorologią: dokonywać profesjonalnych pomiarów, analizować je i prezentować w formie wykresów lub opisów. Zapraszamy już wkrótce do kącika GEOMETEO obok sali 104! Jesteśmy ogromnie wdzięczni IMGW za tak wspaniały gest, a szczególnie serdecznie dziękujemy dr. Rafałowi Bąkowskiemu, zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Hydrologiczno–Meteorologicznej i Meteorologicznej Osłony Lotnictwa. Dziękujemy także Panu Ksaweremu Skąpskiemu za pełne zaangażowanie i aktywny udział w kompletowaniu sprzetów meteorologicznych oraz ich dostarczenie do szkoły.

24 listopada 2015

 

» Nasza dzielna drużyna szczypiornistów

W dniach 13, 16 i 17 listopada uczniowie naszego liceum brali udział w międzyszkolnych zawodach sportowych w piłce ręcznej chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych. 13 listopada graliśmy z reprezentacją IX LO im. K. Hoffmanowej i zremisowaliśmy 8:8. 16 listopada chłopcy zagrali z kolegami z LXXXI LO im. A. Fredry i wygrali 5:4. Następnego dnia odbył się z kolei mecz z drużyną V LO im. ks. J. Poniatowskiego, w którym przegraliśmy 4:11. Wszystkie mecze zostały rozegrane w OSiR przy ulicy Polnej. Dziękujemy naszym sportowcom za godne reprezentowanie „Zamoya” w śródmiejskich rozgrywkach.

20 listopada 2015

 

» Stypendysta z „Zamoyskiego”

  Z radością informujemy, że Piotr Wołodko – uczeń klasy III D otrzymał w roku szkolnym 2015/2016 stypendium Prezesa Rady Ministrów. Serdecznie gratulujemy Piotrkowi i życzymy mu dalszych sukcesów!

19 listopada 2015

 

» Działalność rzeki, czyli nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie…

„Zamiast chodzić na te wyprawy, lepiej byście pouczyli się matematyki” usłyszeliśmy na jednej z lekcji. Oczywiście była to jedynie szczera troska nauczyciela o przyszłoroczne wyniki matur ulubionej klasy, a nie krytykowanie pomysłu prof. Kamili Hipnarowicz, która 18 listopada zorganizowała klasie II B badania terenowe brzegu Wisły. W końcu nie samą teorią żyje człowiek, a skoro nasza cudowna szkoła znajduje się rzut beretem od najdłuższej polskiej rzeki, czemu nie poznać jej lepiej?
Czytaj więcej

Wszystko wygląda pięknie - kwiat polskiej młodzieży podąża Mostem Poniatowskiego za swoim geograficznym mentorem. Wszyscy śmieją się, robią zdjęcia i zniecierpliwieni oczekują na karty pracy. Piękny obrazek, prawda? Szkoda tylko, że jest listopad, 5 stopni, wichura i deszcz, który nie przestaje padać, a nas wciąż ochlapują przejeżdżające po ulicy autobusy. To nie jest zabawa dla każdego - rozwiązywanie zadań pod mostem Poniatowskiego, kiedy wiatr wyrywa ci długopis z ręki, a kartka przesiąka wodą. To wyzwanie godne tylko ucznia klasy o profilu mat-geo-inf. Niejeden biol-chem wycofałby się i wrócił z podkulonym ogonem do swojego laboratorium, ale nie MY. Wniosek? Zawsze uważajcie na słowa. Nie narzekajcie, że przesiadujecie godzinami w ciepłym i suchym Zamoyskim, bo znajdzie was p. Hipnarowicz i zafunduje szkołę przetrwania. Ale mimo wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Profesor za takie zaangażowanie i poświęcenie, które urozmaica nasze szare, szkolne życie. Procesy erozyjne i akumulacyjne mamy teraz w małym paluszku! Do domu wróciliśmy brudni, mokrzy, ale szczęśliwi - z głowami pełnymi pomysłów, między innymi na modernizację nadwiślańskich bulwarów. Na pewno nie był to czas stracony!
(Ula Borowczyk, klasa II B)

19 listopada 2015

 

» „Od Zamoyszczanki do Profesora…”

W środę, 18 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły była absolwentka naszego Liceum, prof. dr hab. Małgorzata Bombol – pracownik naukowy SGH. Podczas godzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas matematyczno–geograficznych, pani profesor znalazła czas zarówno na wspomnienia z lat szkolnych, jak i opowieści o pracy zawodowej. Podkreśliła ogromny i bardzo pozytywny wpływ liceum na swe późniejsze życie, zaznaczając równocześnie, że w żadnym innym okresie nie pracowała tak ciężko jak podczas lat nauki w Zamoyskim. Podzieliła się również ze słuchaczami ciekawymi refleksjami na temat swoich badań dotyczących psychologii konsumenta. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się także, jakie kierunki są obecnie najczęściej wybierane oraz gdzie mogą pracować po studiach absolwenci SGH.

18 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy rozwiązują światowe problemy

Z okazji 70–tej rocznicy utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, w siedzibie Państwowego Instytutu Dyplomacji (ul. Podwale 7) odbyła się 14 listopada 2015 r. symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Uczestniczyli w niej uczniowie z kilku warszawskich liceów. Nie zabrakło tam również Zamoyszczaków. Nasze Liceum godnie reprezentowali: Olga Cabak, Jan Duthel i Marcin Żyłka z III G oraz Mateusz Baran, Jan Jasiński i Jan Kundziołka z III D. Symulacja polegała na tym, że uczniowie wcielili się w rolę przedstawicieli państw – członków Rady Bezpieczeństwa. Dyskutowano nad problemem wojny domowej w Syrii. Ostatecznie, po trzech godzinach burzliwych obrad, przyjęto rezolucję, będącą próbą zakończenia tego dramatycznego konfliktu. Oczywiście była to tylko symulacja, ale zarówno uczniowie jak i organizatorzy – przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych – byli zgodni, że było to cenne doświadczenie. Niewątpliwie uwrażliwi uczniów na problemy współczesnego świata, pomoże ćwiczyć kulturę dyskusji oraz przyda się przed zbliżającą się maturą z wiedzy o społeczeństwie.

18 listopada 2015

 

» To oni przejmują ster!

Po dwutygodniowej kampanii i interesującej debacie odbyły się długo wyczekiwane i budzące wiele emocji wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. W wyniku piątkowego głosowania, w którym frekwencja wyniosła prawie 62%, skład Samorządu wygląda następująco: przewodniczący – Paweł Śmigielski oraz trzech wiceprzewodniczących, którzy podczas wyborów uzyskali taką samą liczbę głosów – Michał Gójski, Dominik Koszałka i Kinga Roguska. Wszystkim serdecznie gratulujemy nowych funkcji oraz liczymy na mnóstwo ciekawych atrakcji podczas ich kadencji!

10 listopada 2015

 

» I Ty zostań Świętym Mikołajem!

Od ponad dwóch lat mam okazję obserwować warunki, w jakich przebywają dzieci w Szpitalu przy ulicy Litewskiej – najpierw jako pacjentka, obecnie jako wolontariuszka. Mali pacjenci mają zapewnioną wspaniałą opiekę lekarską oraz coraz nowocześniejszy sprzęt medyczny, lecz bardzo brakuje gier, zabawek i artykułów plastycznych, które umilają im pobyt na oddziałach. Uważam, że my, Zamoyszczacy, moglibyśmy podarować dzieciom te materiały w ramach Mikołajek. Szczegółową listę potrzebnych artykułów znajdziecie na Facebooku Samorządu. Liczę na Wasze duże zaangażowanie! W razie jakichkolwiek pytań zgłaszajcie się do p. prof. Edyty Kostowskiej lub do mnie, Martyny Markiewicz (klasa IC). Możecie znaleźć mnie na Facebooku lub napisać do mnie maila: martynamarkiewicz02@gmail.com.

10 listopada 2015

 

» Lekcja języka francuskiego w Mediatece

9 listopada grupy francuskie z klas IIC, IIE i IIF uczestniczyły w zajęciach językowo–kulturowych prowadzonych przez Frederica Constant w Mediatece Instytutu Francuskiego. Frederic w interesujący i zabawny sposób opowiadał zgromadzonym ciekawostki o swoim kraju oraz opisał nam Francję „podróżując” po regionach i podkreślając wyjątkowe walory każdego z nich.

9 listopada 2015

 

» Filharmonia w szkolnej auli

W piątek 6 listopada nasza szkolna aula na kilka godzin zamieniła się w filharmonię. Dzięki życzliwosci Dyrekcji odbyła się próba do wykonania „Requiem Niemieckiego” Brahmsa. Federacja Caecilianum, w której działa dyrygent naszego szkolnego chóru, gościła chóry ze Skandynawii i polską orkiestrę. Aparat wykonawczy obejmował czterdziestoosobową orkiestrę, dwoje solistów i 143 chórzystów.

6 listopada 2015

 

» Takiego konkursu jeszcze nie było!

Uwaga, Zamoyszczacy! Właśnie został ogłoszony konkurs na wykonanie aranżacji pracowni lekcyjnej! Każde wnętrze można ładnie i ciekawie urządzić na wiele sposobów. Odpowiednio wybrane, nawet drobne dodatki, mogą zdziałać cuda i nadać Waszym klasom zupełnie nowy charakter! A zatem zapoznajcie się z zamieszczonym poniżej regulaminem konkursu i do dzieła! Pamiętajcie, aby wystrój sali nawiązywał do rodzaju pracowni.

ikona programu Adobe Reader Regulamin konkursu na wykonanie aranżacji pracowni lekcyjnej

4 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy na Powązkach

4 listopada uczniowie klasy I G wraz z p. prof. Magdaleną Szczygielską udali się na Cmentarz Powązkowski, by zgodnie z tradycją zapalić znicze na grobie założyciela naszej szkoły, generała Pawła Chrzanowskiego. Młodzież odwiedziła też groby absolwentów Liceum oraz zwiedziła Aleję Zasłużonych.

4 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy wybierają życie!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Przytomni” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dopalacze kradną życie”. Nasz film promujący wartość życia znalazł się w ścisłej czołówce kilkunastu filmów wyłonionych przez komisję spośród niemal dwóch tysięcy prac, które napłynęły na konkurs!

28 października 2015

 

» I Ty możesz dać kroplę nadziei!

28 października odbyły się spotkania dla uczniów klas maturalnych w ramach programu edukacyjnego „Podaruj kroplę nadziei”. Zaprzyjaźniony z naszą szkołą od wielu lat pan Jan Faberski ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej zapoznał uczestników z ideą krwiodawstwa i gorąco zachęcił pełnoletnią młodzież do podjęcia tej formy pomocy potrzebującym. Odpowiedzmy na ten apel, pamiętając słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

28 października 2015

 

» Poznaj samego siebie!

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w badaniach naukowych, prowadzonych przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Rozwojem i Osobowością „Personalitas”, działające przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Projekt adresowany jest do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają nowy etap edukacyjny oraz tworzą nowe rówieśnicze więzi społeczne. W ramach projektu przewidziano sześć spotkań, podczas których uczniowie wypełnią ankiety online. Dzięki udziałowi w badaniu młodzież będzie miała możliwość zastanowienia się, co stanowi dla niej najwiekszą wartość. Nasi uczniowie dowiedzą się też, co jest ważne dla innych młodych ludzi w Polsce i nie tylko, w badaniach bierze bowiem udział także młodzież ze szkół szwajcarskich. W ramach podziękowania za udział w projekcie Zamoyszczacy otrzymają bilety do kina.

27 października 2015

 

» Koncert „110 lat minęło jak jeden dzień” – rok jubileuszowy rozpoczęty!

23 października odbył się w naszej szkole koncert, który zainaugurował obchody 110–tej rocznicy powstania „Zamoyskiego”. Muzycznie uzdolniona młodzież przygotowała 10 utworów, które zostały skomponowane w latach 1902 – 2013, czyli niemal dokładnie w okresie istnienia naszej szkoły. Były to: The Entertainer (Scott Joplin), Money Money (ABBA), Riddle (Nik Kershaw), Man in the Mirror (Michael Jackson), The Lion Sleeps Tonight (The Tokens), Tears in Heaven (Eric Clapton), Baranek (KULT), Dynamite (Taio Cruz), Take me to Church (Hozier), Crazy Train (Ozzy Osbourne). W koncercie wystąpili: Agnieszka Grala, Tomek Ratajczyk, Mateusz Chmielewski, Miłosz Wojciechowski, Oskar Pietrzyk, Jakub Tobiasz, Odyseusz Koskiniotis, Michalina Faszczewska, Natalia Szymańska, Szymon Witkowski, Hubert Markowski oraz chór szkolny pod dyrygenturą Artura Backiela. Artyści zostali gorąco przyjęci przez zgromadzoną publiczność, która nagrodziła występy gromkimi brawami. Wszystkim wykonawcom gorąco dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na następny koncert!

27 października 2015

 

» Konkurs „Książki Naszych Marzeń”

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wystąpili w konkursowym filmie. Niestety w tym roku nie udało nam się wygrać, ale nie smućmy się – w przyszłości będzie lepiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu!

26 października 2015

 

» Jak być aktywnym obywatelem?

22 października odbyły się w naszej szkole warsztaty „Nastolatek w samorządzie”, organizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy. Wzięli w nich udział uczniowie wszystkich klas pierwszych. Spotkanie trwało sześć godzin i podzielone było na trzy części: szkoła, dzielnica, miasto. W pierwszym bloku omówione zostały prawa i obowiązki ucznia oraz kwestia samorządu szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących przeprowadzili diagnozę swojego środowiska i wyodrębnili trudności, jakie mogą napotkać podczas podejmowania różnego rodzaju działań. Kolejna część dotyczyła warszawskich dzielnic. Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem podstawowych jednostek podziału administracyjnego stolicy i dowiedziała się, jakie ma możliwości wpływu na swoją dzielnicę. Podczas pracy związanej z tematyką Warszawy uczniowie wzięli udział w symulacji procesów związanych z budżetem partycypacyjnym, zagrali także w grę planszową „Aktywuj Warszawę”. Była to okazja do sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

22 października 2015

 

» Zamoyszczaku, czy wiesz, jak czytać?

W czwartek, 22 października odbyło się drugie spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był profesor Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie Jan Tomkowski – prozaik, eseista i historyk literatury. Podczas dwugodzinnego wykładu zatytułowanego „Jak czytać literaturę?” pan profesor wyczerpująco i w ciekawy sposób odpowiedział na zawarte w tytule pytanie. Zostaliśmy zachęceni do sięgania po książki trudne, które stawiają opór i stają się dla czytającego intelektualnym wyzwaniem. Pan profesor wyjaśnił nam także, dlaczego przed rozpoczęciem czytania warto dowiedzieć się jak najwięcej o autorze i epoce, w której tworzył oraz jak cenne jest robienie notatek podczas lektury. „Czytajcie, czytajcie, czytajcie” – radził nasz gość Zamoyszczakom na zakończenie spotkania. Skorzystajmy z tej dobrej rady i sięgnijmy po książkę w długie jesienne wieczory!

22 października 2015

 

» Jesienna wyprawa na łono natury

Dnia 19 października klasa I D pod opieką p. prof. Marzeny Domareckiej odbyła wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Widzieliśmy tam różne okazy, często endemicznych lub zagrożonych wyginięciem roślin, występujących zarówno w Polsce, jak i tych tropikalnych, hodowanych w szklarniach. Mnóstwo gatunków zachwycało barwą i kształtem. Jednym z ważniejszych elementów wycieczki były obserwacje mikroskopowe preparatów roślin, które sami zrobiliśmy. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć niektóre elementy budowy komórek roślinnych oraz mikroorganizmy wodne. Mieliśmy również okazję odwiedzić Bank Nasion i zgłębić tajniki kriokonserwacji, czyli metody zabezpieczenia ziaren tak, by mogły one przetrwać wiele lat. Wyprawa do Ogrodu Botanicznego pozwoliła nam uświadomić sobie jak dużo roślin jest zagrożonych wyginięciem oraz jakie są sposoby na przedłużenie gatunku.

20 października 2015

 

» Fizyka a medycyna, czyli klasa II D w Instytucie Fizyki

15 października klasa II D wybrała się na swoje pierwsze w tym roku zajęcia w terenie – wykład z… fizyki? Na pierwszy rzut oka nam też wydało się intrygujące, że to akurat my wybieramy się do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynującą przygodę z tym przedmiotem zakończyliśmy w zeszłym roku i zastanawialiśmy się, czy aby na pewno zrozumiemy to, co usłyszymy. Postanowiliśmy jednak zaufać naszym nauczycielom i razem z p. prof. Kostrzewą i p. prof. Gajewską usiedliśmy na sali wykładowej.

Czytaj więcej

Pan Profesor Paweł Napiórkowski, który koordynował naszą grupę i prowadził wykład rozpoczął trzyczęściowe spotkanie od dwudziestominutowego filmu na temat zawartości jądra atomowego i zachodzących tam reakcji. Było to bardzo pomocne przy zrozumieniu zagadnień fizycznych poruszanych podczas reszty spotkania. Po projekcji mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć zarówno umieszczony w bunkrze jak z filmu science-fiction cyklotron, jak i halę, na której znajdowały się inne urządzenia służące do przeprowadzania badań z zakresu fizyki jądrowej oraz niesamowita ilość… kabli. Wizualnie robiło to ogromne wrażenie, jednak jako klasa biologiczno–chemiczna najbardziej wyczekiwaliśmy wykładu na temat metody diagnostyki pozytronowej PET. W trzeciej części zajęć usłyszeliśmy, co właściwie te wszystkie mikroskopijne cząstki mają wspólnego z medycyną i jakie jest ich praktyczne zastosowanie. PET rozwija się obecnie niesamowicie szybko i jest metodą bardzo dla wszystkich opłacalną, a jednocześnie na tyle precyzyjną, że może w wyraźny sposób zwiększyć szanse pacjentów, zwłaszcza chorych na nowotwory, na skuteczną terapię i lepsze jej efekty. Po dokładniejsze informacje odsyłam na taki właśnie wykład jak ten, którego dane nam było wysłuchać. Problemy zdrowotne mogą, niestety, spotkać każdego z nas i dlatego tak ważna jest świadomość dostępnych metod leczenia. Był to czas spędzony na pewno pożytecznie, a i przyjemnie, ze względu na przystępną formę zajęć. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się pójść na podobną lekcję.
(Emilia Markowska, klasa II D)

19 października 2015

 

» Pomagamy dzieciom na oddziale onkologicznym

W dniach 29 września – 1 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole zbiórka dla dzieci przebywających na oddziale onkologicznym Instytutu Matki i Dziecka na ulicy Kasprzaka. Zebraliśmy ponad 150 książek, 40 gier planszowych, 9 puzzli, a także sporo artykułów papierniczych takich jak bloki, kredki, flamastry, farby, plastelina. Wszystkie zebrane rzeczy przekazane zostaną przez pracujące na tym oddziale wolontariuszki z „Zamoyskiego” i będą wykorzystywane w czasie prowadzonych przez nie zajęć.

19 października 2015

 

» Zbiórka dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci

Nasze liceum od wielu lat angażuje się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Także i w tym roku zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę rzeczy potrzebnych do pielęgnacji nieuleczalnie chorych pacjentów w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Proszek do prania, chusteczki nawilżane, pieluchy, płyny pielęgnacyjne, żele do kąpieli, szampony, kocyki trafiły już do potrzebujących. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w akcję!!!

19 października 2015

 

1 2 3 następna »