Strona główna   Plan lekcji Dla kandydatów Strefa maturzysty Jubileusz 110–lecia Galerie Webmail Kontakt

 


bip

 


logo

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2015”.


» Ewaluacja zewnętrzna

W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2015 r. odbędzie się w naszej szkole ewaluacja sprawdzająca poziom spełniania wymagań:

  • Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.
  • Szkoła lub placówka wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.
  • Szkoła lub placówka, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami w poniższych załącznikach.

ikona programu Adobe Reader Harmonogram ewaluacji

ikona programu Adobe Reader Zaproszenie dla Rodziców

25 listopada 2015

 

» Mobilizacja Absolwentów „Zamoyskiego”

W związku z jubileuszem 110–lecia naszej Szkoły na 19 marca 2016 r. (sobota) przewidziane jest spotkanie absolwentów. Forma spotkania jest uzależniona od liczby chętnych, dlatego do końca listopada prosimy o kontakt na adres zamoyski2016@gmail.com. W mailu prosimy o podanie imienia, nazwiska, daty ukończenia szkoły oraz danych do kontaktu (adres mailowy lub numer telefonu). Prosimy też o rozpowszechnianie tej informacji wśród absolwentów!
Zofia (Fellmann) Stanuch – matura 1978 r.

 

» Zamoyszczacy pokazali, że potrafią działać

Z radością informujemy, że nasze liceum znalazło się wśród 150 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, wyróżnionych w rankingu „Szkoły Kompetencji Przyszłości”. Ranking ten jest przygotowywany przez organizację „Social Wolves” i dziennik „Rzeczpospolita” na podstawie wyników w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, organizowanej pod patronatem MEN. Fakt, że nasi uczniowie znaleźli się wśród najlepszych oznacza, że najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem olimpiady – zorganizowaniem własnego projektu społecznego. Młodzież z „Zamoyskiego” udowodniła tym samym, że w szkole nabywa nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także doskonali umiejętności praktyczne, które pozwolą im w przyszłości lepiej poradzić sobie na rynku pracy.

ikona programu Adobe Reader Załącznik – Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości

25 listopada 2015

 

» Badamy naszą kreatywność

Jako jedno z dwudziestu liceów województwa mazowieckiego wzięliśmy udział w badaniach realizowanych w ramach projektu „Iuventus Plus” przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badania była analiza uwarunkowań trafności rozpoznawania potencjału twórczego uczniów przez ich nauczycieli. Młodzież z klasy drugiej oraz wybrani nauczyciele mieli za zadanie wypełnić ankiety, przygotowane przez pracowników Zakładu Psychopedagogiki Kreatywności z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Wszystkim zainteresowanym problematyką rozwijania kreatywności polecamy obejrzenie poniższego filmu:
https://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity?language=pl

25 listopada 2015

 

» Jesteś miłośnikiem Jamesa Bonda? Przeczytaj koniecznie!

Niepowtarzalna okazja! Wszystkich miłośników filmów z Bondem p. prof. Kamila Hipnarowicz zaprasza na fascynującą podróż dookoła świata. Zapoznajcie się ze szczegółowymi informacjami w poniższym załączniku!

ikona programu Adobe Reader Załącznik – zaproszenie

24 listopada 2015

 

» Witamy w Ogródku Meteorologicznym!

W naszej szkole powstał właśnie Ogródek Meteorologiczny. Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który przekaże nam w darze profesjonalny sprzęt. Dostaliśmy już klatkę meteorologiczną, w następnej kolejności otrzymamy do niej podstawę i wyposażenie sprzętowe. Dzięki tej klatce uczniowie będą mogli głębiej zainteresować się meteorologią: dokonywać profesjonalnych pomiarów, analizować je i prezentować w formie wykresów lub opisów. Zapraszamy już wkrótce do kącika GEOMETEO obok sali 104! Jesteśmy ogromnie wdzięczni IMGW za tak wspaniały gest, a szczególnie serdecznie dziękujemy dr. Rafałowi Bąkowskiemu, zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Hydrologiczno–Meteorologicznej i Meteorologicznej Osłony Lotnictwa oraz panu Ksaweremu Skąpskiemu, który zaofiarował się przywieźć nam sprzęt do szkoły.

24 listopada 2015

 

» Nasza dzielna drużyna szczypiornistów

W dniach 13, 16 i 17 listopada uczniowie naszego liceum brali udział w międzyszkolnych zawodach sportowych w piłce ręcznej chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych. 13 listopada graliśmy z reprezentacją IX LO im. K. Hoffmanowej i zremisowaliśmy 8:8. 16 listopada chłopcy zagrali z kolegami z LXXXI LO im. A. Fredry i wygrali 5:4. Następnego dnia odbył się z kolei mecz z drużyną V LO im. ks. J. Poniatowskiego, w którym przegraliśmy 4:11. Wszystkie mecze zostały rozegrane w OSiR przy ulicy Polnej. Dziękujemy naszym sportowcom za godne reprezentowanie „Zamoya” w śródmiejskich rozgrywkach.

20 listopada 2015

 

» Stypendysta z „Zamoyskiego”

  Z radością informujemy, że Piotr Wołodko – uczeń klasy III D otrzymał w roku szkolnym 2015/2016 stypendium Prezesa Rady Ministrów. Serdecznie gratulujemy Piotrkowi i życzymy mu dalszych sukcesów!

19 listopada 2015

 

» Działalność rzeki, czyli nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie…

„Zamiast chodzić na te wyprawy, lepiej byście pouczyli się matematyki” usłyszeliśmy na jednej z lekcji. Oczywiście była to jedynie szczera troska nauczyciela o przyszłoroczne wyniki matur ulubionej klasy, a nie krytykowanie pomysłu prof. Kamili Hipnarowicz, która 18 listopada zorganizowała klasie II B badania terenowe brzegu Wisły. W końcu nie samą teorią żyje człowiek, a skoro nasza cudowna szkoła znajduje się rzut beretem od najdłuższej polskiej rzeki, czemu nie poznać jej lepiej?
Czytaj więcej

Wszystko wygląda pięknie - kwiat polskiej młodzieży podąża Mostem Poniatowskiego za swoim geograficznym mentorem. Wszyscy śmieją się, robią zdjęcia i zniecierpliwieni oczekują na karty pracy. Piękny obrazek, prawda? Szkoda tylko, że jest listopad, 5 stopni, wichura i deszcz, który nie przestaje padać, a nas wciąż ochlapują przejeżdżające po ulicy autobusy. To nie jest zabawa dla każdego - rozwiązywanie zadań pod mostem Poniatowskiego, kiedy wiatr wyrywa ci długopis z ręki, a kartka przesiąka wodą. To wyzwanie godne tylko ucznia klasy o profilu mat-geo-inf. Niejeden biol-chem wycofałby się i wrócił z podkulonym ogonem do swojego laboratorium, ale nie MY. Wniosek? Zawsze uważajcie na słowa. Nie narzekajcie, że przesiadujecie godzinami w ciepłym i suchym Zamoyskim, bo znajdzie was p. Hipnarowicz i zafunduje szkołę przetrwania. Ale mimo wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Profesor za takie zaangażowanie i poświęcenie, które urozmaica nasze szare, szkolne życie. Procesy erozyjne i akumulacyjne mamy teraz w małym paluszku! Do domu wróciliśmy brudni, mokrzy, ale szczęśliwi - z głowami pełnymi pomysłów, między innymi na modernizację nadwiślańskich bulwarów. Na pewno nie był to czas stracony!
(Ula Borowczyk, klasa II B)

19 listopada 2015

 

» „Od Zamoyszczanki do Profesora…”

W środę, 18 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły była absolwentka naszego Liceum, prof. dr hab. Małgorzata Bombol – pracownik naukowy SGH. Podczas godzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas matematyczno–geograficznych, pani profesor znalazła czas zarówno na wspomnienia z lat szkolnych, jak i opowieści o pracy zawodowej. Podkreśliła ogromny i bardzo pozytywny wpływ liceum na swe późniejsze życie, zaznaczając równocześnie, że w żadnym innym okresie nie pracowała tak ciężko jak podczas lat nauki w Zamoyskim. Podzieliła się również ze słuchaczami ciekawymi refleksjami na temat swoich badań dotyczących psychologii konsumenta. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się także, jakie kierunki są obecnie najczęściej wybierane oraz gdzie mogą pracować po studiach absolwenci SGH.

18 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy rozwiązują światowe problemy

Z okazji 70–tej rocznicy utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, w siedzibie Państwowego Instytutu Dyplomacji (ul. Podwale 7) odbyła się 14 listopada 2015 r. symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Uczestniczyli w niej uczniowie z kilku warszawskich liceów. Nie zabrakło tam również Zamoyszczaków. Nasze Liceum godnie reprezentowali: Olga Cabak, Jan Duthel i Marcin Żyłka z III G oraz Mateusz Baran, Jan Jasiński i Jan Kundziołka z III D. Symulacja polegała na tym, że uczniowie wcielili się w rolę przedstawicieli państw – członków Rady Bezpieczeństwa. Dyskutowano nad problemem wojny domowej w Syrii. Ostatecznie, po trzech godzinach burzliwych obrad, przyjęto rezolucję, będącą próbą zakończenia tego dramatycznego konfliktu. Oczywiście była to tylko symulacja, ale zarówno uczniowie jak i organizatorzy – przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych – byli zgodni, że było to cenne doświadczenie. Niewątpliwie uwrażliwi uczniów na problemy współczesnego świata, pomoże ćwiczyć kulturę dyskusji oraz przyda się przed zbliżającą się maturą z wiedzy o społeczeństwie.

18 listopada 2015

 

» Konkurs matematyczny n+1 – zadania (seria 2)

ikona programu Adobe Reader Zadania konkursowe seria 2 (do 23.11.2015)

12 listopada 2015

 

» Aparaty w dłoń i do dzieła!

Drodzy Zamoyszczacy! Jeśli interesujecie się fotografią i chcielibyście pokazać swoje zdjęcia szerszej publiczności, teraz macie ku temu świetną okazję! W marcu odbędzie się w naszym liceum Jubileuszowa Wystawa i Konkurs Fotograficzny, ale na Wasze zdjęcia czekamy już teraz. Termin i zasady nadsyłania prac podane są w poniższym regulaminie.

ikona programu Adobe Reader Regulamin konkursu fotograficznego

12 listopada 2015

 

» To oni przejmują ster!

Po dwutygodniowej kampanii i interesującej debacie odbyły się długo wyczekiwane i budzące wiele emocji wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. W wyniku piątkowego głosowania, w którym frekwencja wyniosła prawie 62%, skład Samorządu wygląda następująco: przewodniczący – Paweł Śmigielski oraz trzech wiceprzewodniczących, którzy podczas wyborów uzyskali taką samą liczbę głosów – Michał Gójski, Dominik Koszałka i Kinga Roguska. Wszystkim serdecznie gratulujemy nowych funkcji oraz liczymy na mnóstwo ciekawych atrakcji podczas ich kadencji!

10 listopada 2015

 

» I Ty zostań Świętym Mikołajem!

Od ponad dwóch lat mam okazję obserwować warunki, w jakich przebywają dzieci w Szpitalu przy ulicy Litewskiej – najpierw jako pacjentka, obecnie jako wolontariuszka. Mali pacjenci mają zapewnioną wspaniałą opiekę lekarską oraz coraz nowocześniejszy sprzęt medyczny, lecz bardzo brakuje gier, zabawek i artykułów plastycznych, które umilają im pobyt na oddziałach. Uważam, że my, Zamoyszczacy, moglibyśmy podarować dzieciom te materiały w ramach Mikołajek. Szczegółową listę potrzebnych artykułów znajdziecie na Facebooku Samorządu. Liczę na Wasze duże zaangażowanie! W razie jakichkolwiek pytań zgłaszajcie się do p. prof. Edyty Kostowskiej lub do mnie, Martyny Markiewicz (klasa IC). Możecie znaleźć mnie na Facebooku lub napisać do mnie maila: martynamarkiewicz02@gmail.com.

10 listopada 2015

 

» Lekcja języka francuskiego w Mediatece

9 listopada grupy francuskie z klas IIC, IIE i IIF uczestniczyły w zajęciach językowo–kulturowych prowadzonych przez Frederica Constant w Mediatece Instytutu Francuskiego. Frederic w interesujący i zabawny sposób opowiadał zgromadzonym ciekawostki o swoim kraju oraz opisał nam Francję „podróżując” po regionach i podkreślając wyjątkowe walory każdego z nich.

9 listopada 2015

 

» Filharmonia w szkolnej auli

W piątek 6 listopada nasza szkolna aula na kilka godzin zamieniła się w filharmonię. Dzięki życzliwosci Dyrekcji odbyła się próba do wykonania „Requiem Niemieckiego” Brahmsa. Federacja Caecilianum, w której działa dyrygent naszego szkolnego chóru, gościła chóry ze Skandynawii i polską orkiestrę. Aparat wykonawczy obejmował czterdziestoosobową orkiestrę, dwoje solistów i 143 chórzystów.

6 listopada 2015

 

» Takiego konkursu jeszcze nie było!

Uwaga, Zamoyszczacy! Właśnie został ogłoszony konkurs na wykonanie aranżacji pracowni lekcyjnej! Każde wnętrze można ładnie i ciekawie urządzić na wiele sposobów. Odpowiednio wybrane, nawet drobne dodatki, mogą zdziałać cuda i nadać Waszym klasom zupełnie nowy charakter! A zatem zapoznajcie się z zamieszczonym poniżej regulaminem konkursu i do dzieła! Pamiętajcie, aby wystrój sali nawiązywał do rodzaju pracowni.

ikona programu Adobe Reader Regulamin konkursu na wykonanie aranżacji pracowni lekcyjnej

4 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy na Powązkach

4 listopada uczniowie klasy I G wraz z p. prof. Magdaleną Szczygielską udali się na Cmentarz Powązkowski, by zgodnie z tradycją zapalić znicze na grobie założyciela naszej szkoły, generała Pawła Chrzanowskiego. Młodzież odwiedziła też groby absolwentów Liceum oraz zwiedziła Aleję Zasłużonych.

4 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy wybierają życie!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Przytomni” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dopalacze kradną życie”. Nasz film promujący wartość życia znalazł się w ścisłej czołówce kilkunastu filmów wyłonionych przez komisję spośród niemal dwóch tysięcy prac, które napłynęły na konkurs!

28 października 2015

 

» I Ty możesz dać kroplę nadziei!

28 października odbyły się spotkania dla uczniów klas maturalnych w ramach programu edukacyjnego „Podaruj kroplę nadziei”. Zaprzyjaźniony z naszą szkołą od wielu lat pan Jan Faberski ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej zapoznał uczestników z ideą krwiodawstwa i gorąco zachęcił pełnoletnią młodzież do podjęcia tej formy pomocy potrzebującym. Odpowiedzmy na ten apel, pamiętając słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

28 października 2015

 

» Poznaj samego siebie!

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w badaniach naukowych, prowadzonych przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Rozwojem i Osobowością „Personalitas”, działające przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Projekt adresowany jest do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają nowy etap edukacyjny oraz tworzą nowe rówieśnicze więzi społeczne. W ramach projektu przewidziano sześć spotkań, podczas których uczniowie wypełnią ankiety online. Dzięki udziałowi w badaniu młodzież będzie miała możliwość zastanowienia się, co stanowi dla niej najwiekszą wartość. Nasi uczniowie dowiedzą się też, co jest ważne dla innych młodych ludzi w Polsce i nie tylko, w badaniach bierze bowiem udział także młodzież ze szkół szwajcarskich. W ramach podziękowania za udział w projekcie Zamoyszczacy otrzymają bilety do kina.

27 października 2015

 

» Koncert „110 lat minęło jak jeden dzień” – rok jubileuszowy rozpoczęty!

23 października odbył się w naszej szkole koncert, który zainaugurował obchody 110–tej rocznicy powstania „Zamoyskiego”. Muzycznie uzdolniona młodzież przygotowała 10 utworów, które zostały skomponowane w latach 1902 – 2013, czyli niemal dokładnie w okresie istnienia naszej szkoły. Były to: The Entertainer (Scott Joplin), Money Money (ABBA), Riddle (Nik Kershaw), Man in the Mirror (Michael Jackson), The Lion Sleeps Tonight (The Tokens), Tears in Heaven (Eric Clapton), Baranek (KULT), Dynamite (Taio Cruz), Take me to Church (Hozier), Crazy Train (Ozzy Osbourne). W koncercie wystąpili: Agnieszka Grala, Tomek Ratajczyk, Mateusz Chmielewski, Miłosz Wojciechowski, Oskar Pietrzyk, Jakub Tobiasz, Odyseusz Koskiniotis, Michalina Faszczewska, Natalia Szymańska, Szymon Witkowski, Hubert Markowski oraz chór szkolny pod dyrygenturą Artura Backiela. Artyści zostali gorąco przyjęci przez zgromadzoną publiczność, która nagrodziła występy gromkimi brawami. Wszystkim wykonawcom gorąco dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na następny koncert!

27 października 2015

 

» Konkurs „Książki Naszych Marzeń”

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wystąpili w konkursowym filmie. Niestety w tym roku nie udało nam się wygrać, ale nie smućmy się – w przyszłości będzie lepiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu!

26 października 2015

 

» Jak być aktywnym obywatelem?

22 października odbyły się w naszej szkole warsztaty „Nastolatek w samorządzie”, organizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy. Wzięli w nich udział uczniowie wszystkich klas pierwszych. Spotkanie trwało sześć godzin i podzielone było na trzy części: szkoła, dzielnica, miasto. W pierwszym bloku omówione zostały prawa i obowiązki ucznia oraz kwestia samorządu szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących przeprowadzili diagnozę swojego środowiska i wyodrębnili trudności, jakie mogą napotkać podczas podejmowania różnego rodzaju działań. Kolejna część dotyczyła warszawskich dzielnic. Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem podstawowych jednostek podziału administracyjnego stolicy i dowiedziała się, jakie ma możliwości wpływu na swoją dzielnicę. Podczas pracy związanej z tematyką Warszawy uczniowie wzięli udział w symulacji procesów związanych z budżetem partycypacyjnym, zagrali także w grę planszową „Aktywuj Warszawę”. Była to okazja do sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

22 października 2015

 

» Zamoyszczaku, czy wiesz, jak czytać?

W czwartek, 22 października odbyło się drugie spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był profesor Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie Jan Tomkowski – prozaik, eseista i historyk literatury. Podczas dwugodzinnego wykładu zatytułowanego „Jak czytać literaturę?” pan profesor wyczerpująco i w ciekawy sposób odpowiedział na zawarte w tytule pytanie. Zostaliśmy zachęceni do sięgania po książki trudne, które stawiają opór i stają się dla czytającego intelektualnym wyzwaniem. Pan profesor wyjaśnił nam także, dlaczego przed rozpoczęciem czytania warto dowiedzieć się jak najwięcej o autorze i epoce, w której tworzył oraz jak cenne jest robienie notatek podczas lektury. „Czytajcie, czytajcie, czytajcie” – radził nasz gość Zamoyszczakom na zakończenie spotkania. Skorzystajmy z tej dobrej rady i sięgnijmy po książkę w długie jesienne wieczory!

22 października 2015

 

» Międzynarodowy konkurs informatyczny BÓBR

W dniu 9 listopada (poniedziałek) w godzinach 12.00 – 13.00 w sali 103 i 203 odbędzie się I etap międzynarodowego konkursu informatycznego Bóbr. Więcej na stronie www.bobr.edu.pl/o-konkursie. Uczniów zainteresowanych konkursem zapraszamy do zarejestrowania się (konieczne do udziału w konkursie) na stronie www.bobr.edu.pl.
Opiekunem konkursu jest p. wicedyrektor Renata Rasztawicka.

22 października 2015

 

» Jesienna wyprawa na łono natury

Dnia 19 października klasa I D pod opieką p. prof. Marzeny Domareckiej odbyła wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Widzieliśmy tam różne okazy, często endemicznych lub zagrożonych wyginięciem roślin, występujących zarówno w Polsce, jak i tych tropikalnych, hodowanych w szklarniach. Mnóstwo gatunków zachwycało barwą i kształtem. Jednym z ważniejszych elementów wycieczki były obserwacje mikroskopowe preparatów roślin, które sami zrobiliśmy. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć niektóre elementy budowy komórek roślinnych oraz mikroorganizmy wodne. Mieliśmy również okazję odwiedzić Bank Nasion i zgłębić tajniki kriokonserwacji, czyli metody zabezpieczenia ziaren tak, by mogły one przetrwać wiele lat. Wyprawa do Ogrodu Botanicznego pozwoliła nam uświadomić sobie jak dużo roślin jest zagrożonych wyginięciem oraz jakie są sposoby na przedłużenie gatunku.

20 października 2015

 

 

» Fizyka a medycyna, czyli klasa II D w Instytucie Fizyki

15 października klasa II D wybrała się na swoje pierwsze w tym roku zajęcia w terenie – wykład z… fizyki? Na pierwszy rzut oka nam też wydało się intrygujące, że to akurat my wybieramy się do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynującą przygodę z tym przedmiotem zakończyliśmy w zeszłym roku i zastanawialiśmy się, czy aby na pewno zrozumiemy to, co usłyszymy. Postanowiliśmy jednak zaufać naszym nauczycielom i razem z p. prof. Kostrzewą i p. prof. Gajewską usiedliśmy na sali wykładowej.

Czytaj więcej

Pan Profesor Paweł Napiórkowski, który koordynował naszą grupę i prowadził wykład rozpoczął trzyczęściowe spotkanie od dwudziestominutowego filmu na temat zawartości jądra atomowego i zachodzących tam reakcji. Było to bardzo pomocne przy zrozumieniu zagadnień fizycznych poruszanych podczas reszty spotkania. Po projekcji mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć zarówno umieszczony w bunkrze jak z filmu science-fiction cyklotron, jak i halę, na której znajdowały się inne urządzenia służące do przeprowadzania badań z zakresu fizyki jądrowej oraz niesamowita ilość… kabli. Wizualnie robiło to ogromne wrażenie, jednak jako klasa biologiczno–chemiczna najbardziej wyczekiwaliśmy wykładu na temat metody diagnostyki pozytronowej PET. W trzeciej części zajęć usłyszeliśmy, co właściwie te wszystkie mikroskopijne cząstki mają wspólnego z medycyną i jakie jest ich praktyczne zastosowanie. PET rozwija się obecnie niesamowicie szybko i jest metodą bardzo dla wszystkich opłacalną, a jednocześnie na tyle precyzyjną, że może w wyraźny sposób zwiększyć szanse pacjentów, zwłaszcza chorych na nowotwory, na skuteczną terapię i lepsze jej efekty. Po dokładniejsze informacje odsyłam na taki właśnie wykład jak ten, którego dane nam było wysłuchać. Problemy zdrowotne mogą, niestety, spotkać każdego z nas i dlatego tak ważna jest świadomość dostępnych metod leczenia. Był to czas spędzony na pewno pożytecznie, a i przyjemnie, ze względu na przystępną formę zajęć. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się pójść na podobną lekcję.
(Emilia Markowska, klasa II D)

19 października 2015

 

» Pomagamy dzieciom na oddziale onkologicznym

W dniach 29 września – 1 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole zbiórka dla dzieci przebywających na oddziale onkologicznym Instytutu Matki i Dziecka na ulicy Kasprzaka. Zebraliśmy ponad 150 książek, 40 gier planszowych, 9 puzzli, a także sporo artykułów papierniczych takich jak bloki, kredki, flamastry, farby, plastelina. Wszystkie zebrane rzeczy przekazane zostaną przez pracujące na tym oddziale wolontariuszki z „Zamoyskiego” i będą wykorzystywane w czasie prowadzonych przez nie zajęć.

19 października 2015

 

» Zbiórka dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci

Nasze liceum od wielu lat angażuje się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Także i w tym roku zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę rzeczy potrzebnych do pielęgnacji nieuleczalnie chorych pacjentów w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Proszek do prania, chusteczki nawilżane, pieluchy, płyny pielęgnacyjne, żele do kąpieli, szampony, kocyki trafiły już do potrzebujących. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w akcję!!!

19 października 2015

 

» Koło języka angielskiego

Koło języka angielskiego przygotowujące do egzaminu TOEFL będzie odbywać się w czwartki o godzinie 7.15 w sali 302. Zapraszamy!

17 października 2015

 

1 2 3 następna »